Обмислят намаляване на цената на винетката за леките автомобили

Общество

От началото на следващата година МРРБ възнамерява да намали цената на винетката за леките автомобили. Това заяви в ефира на БНТ зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Явор Пенчев. 

Регионалното министерство обаче няма да отстъпи пред искането на превозвачите да не се разширява обхватът на тол системата за тежкотоварния трафик, категоричен беше Пенчев. Той обясни, че републиканската пътна мрежа се състои от около 20 000 км. пътища, от които едва 3115 км. са платени за тежкотоварните автомобили. В същото време собствениците на леки коли плащат такса независимо дали се движат по магистрала, второкласен или дори третокласен път. Така в момента две трети от приходите от винетки постъпват от леките автомобили, които амортизират пътищата по-малко, а само една трета - от тежкотоварния трафик. 

"Няма да се поддадем на натиска, защото това би било крайно несправедливо към цяла България. Разбирате, че няма логика в съществуването на тол системата, ако тя не събира пари от ползвателите, които най-много замърсяват. Така че, доколкото зависи от МРРБ, такова отлагане няма да има, окончателното решение ще бъде взето от Министерски съвет", добави зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството. 

По сметки на МРРБ разширяването на обхвата на тол системата за тежкотоварния трафик няма да оскъпи особено много превозите. Явор Пенчев даде пример, че с новите такси превозът на 16 хляба или на 10 кг. сирене се оскъпява средно с 1 стотинка, а автобусния билет - с 11 стотинки. 

"По искането за превозвачите за мерки срещу скъпите горива Министерски съвет ще работи доколкото това е допустимо в европейското законодателство", допълни той. 

В края на миналата седмица е започнало подписването на първите споразумения за ремонти на пътищата у нас. Все още не е ясно колко време ще отнеме реконструкцията на тунел "Ечемишка" на АМ "Хемус", защото нужда от спешен ремонт имат и прилежащия виадукт, и обходния път за тежкотоварния трафик. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“