КЗП ще следи за нарушения по време на Студентския празник

КЗП ще следи за нарушения по време на Студентския празник

КЗП ще следи за нарушения по време на Студентския празник

На 8 декември Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще има дежурни екипи за проверки при сигнали за нарушения.

„Мисля, че сме се постарали да бъде гарантирано спокойното и приятно изкарване на празника, но ще имаме дежурни екипи в утрешния ден и вечер, така че бихме могли да реагираме, ако някъде има неприятности. При такива празници рисковете са повече. Има и лица, които без да притежават необходимите разрешителни, без да имат право да осъществяват тази отговорна дейност – да резервират почивки и хотели, го правят. Затова ние наблюдаваме този пазар непрекъснато и активностите ни по повод 8-и декември стартираха преди около десетина дни. Наши екипи посетиха и висши училища, където също е възможно да има обяви за организиране на празника и те да са по-скоро от мними туроператори”, коментира в ефира на БНТ председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

Той посочи, че жалбите за некачествени туристически услуги са около 4 на сто от постъпващите в комисията на годишна база. „Процентът като цяло не е висок, но секторът е чувствителен – в туризма всяко едно нарушение може да доведе до неприятни последици за много хора. Необходимо е стриктно да контролираме. Това правим и сега с началото на зимния сезон. Прегрупираме силите така, че да присъстваме по-активно в планинските курорти. Ще имаме и приемни, които традиционно отваряме, за да можем да бъдем по-лесно откриваеми от туристите и нашите екипи да реагират веднага по сигнали”, подчерта Маргаритов.

Председателят на КЗП напомни за какво да се внимава при по-активното пазаруване за празниците през интернет.

„Има мними търговци, които се появяват за много кратък период от време, събират поръчките и след това трябва да се търсят с полиция – нещо, което ние и правим. Важно е да се провери има ли координати за връзка с търговеца, да се сравнят повече оферти от различни източници и да се види какви са всички съпътстващи разходи – доставка или допълнителни такси, които търговецът може да изиска. И да не се забравя правото на отказ в дадения от закона 14-дневен срок”, посочи той

Маргаритов предупреди и за т.нар. временни Коледни базари. „Забелязали сме, че там като че ли търговците имат съзнанието за малко по-слаба отговорност, която трябва да поемат. Затова нека гражданите бъдат нащрек, когато купуват от такива базари и винаги да изискват касова бележка, за да може при проблем това да бъде гаранция, че ще има начин да се компенсира потребителят”, допълни Маргаритов.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ