Германия дарява 60 млн. евро за Аушвиц

Германия дарява 60 млн. евро за Аушвиц

Германия дарява 60 млн. евро за реставрирането на музея Аушвиц – някогашния комплекс от концентрационни лагери, разположен в Полша, предаде „Ройтерс“. Дарението ще бъде оповестено официално от немския канцлер Ангела Меркел по време на церемонията по отбелязването на 10-годишнината от създаването на Фондация „Аушвиц-Биркенау“.

Средствата са отпуснати от Федералното правителство на Германия и регионалните управления в страната. Те ще бъдат използвани за съхранението на бараките, кухните и тоалетните в концлагера Аушвиц II – Биркенау. „Много от сградите са построени, без цел да издържат много дълго време“, сподели директорът на музея, Пьотр Цивински. Той добави, че фондацията се нуждае от около 4.5 млн. евро годишно, за да поддържа автентичността на постройките.

Днес Меркел посети бившия нацистки концлагер за първи път, на фона на антисемитската вълна в Германия. По време на Втората световна война, след нацистката окупация над Полша, в Аушвиц губят живота си над 1 млн. души.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 20 януари. Петльовден, имен ден празнуват Евтим, Евтимий
Румен Радев напуска президентството и влиза в политиката
Тръмп се зарече да изпълни „на 100%“ заплахата си да наложи мита на европейски страни заради Гренландия
Прочутият затвор на Оскар Уайлд в град Рединг ще бъде превърнат в творчески арт център
"България може" избира нов лидер. Това ли ще е политическият проект на Румен Радев?
Проста и ефективна тактика срещу манипулатори
Времето: Жълт код за студ е обявен в 15 области
Тръмп заплаши Макрон с 200% мита върху виното заради отказа от Съвета на мира за Газа