Борисов: Разкрачената поза не е полезна - или си в НАТО, или не!
Надявам се скоро Северна Македония, вече 30-ти член на НАТО, да покаже разликата в развитието си, когато си в това семейство, и в същото време очаквам с повече разум останалите държави, които искат да се присъединяват към ЕС и НАТО, много внимателно да си мерят поведението и стъпките. Това подчерта премиерът Бойко Борисов в изказването си пред Годишния форум за Западните Балкани, организиран от Международния републикански институт на САЩ.
Разкрачената поза не е полезна за никого - или си в НАТО или не, или си в европейското семейство или не си, отбеляза той, цитиран от БТА.
Трудно е на Балканите да има такава държава, която да играе роля като Австрия или Швейцария, колкото и да ни се иска. Всеки иска военен неутралитет и, по възможност, мощна банкова система, само че не зависи от нас самите на Балканите, продължи той.
Премиерът припомни, че преди повече от 10-15 години Балканите не са предизвиквали интерес. Защото ние сами си го правим - войни, масово унищожение, разпаднаха се държави в кратък период и Балканите отново станаха един барутен погреб, незаслужаващ внимание, обясни Борисов.
Но, изтъкна той, българското председателство на ЕС сложи акцент върху с темата за взаимоотношенията в региона и многото процеси след това трайно я оставиха в центъра на вниманието на европейските премиери и на САЩ.
Борисов сподели, че е доволен, че вече има дата за среща ЕС-Западни Балкани по време на председателството на Хърватия на ЕС.
България ще сложи още два пъти темата на масата през следващата година - като съдомакин на Берлинския процес, заедно със Северна Македония. Това, според министър-председателя, е изключително важен процес, в който, наред с премиера на Великобритания, с канцлерите на Германия, Австрия, с премиерите на Полша, Италия, ще участват и лидерите, и външните министри на Западните Балкани.
Борисов поздрави участниците в конференцията като нарече голяма част от тях "тези работни пчелички, които могат да направят този процес изпълним".
Вторият отговорен форум, на който проблемите в нашия регион ще бъдат във фокус, ще е в София на 27-28 май догодина. Това е процесът АКАБА - поредица международни срещи,чиято цел е поддържане на международната и регионалната координация и сътрудничество в борбата с тероризма, с екстремистките идеологии. Домакини ще са българският премиер и кралят на Йордания Абдула Втори.
Сътрудничеството е много важно на Балканите, убеден е министър-председателят. Той препоръча няколко аспекта на взаимодействие.
Първо, вътре във всяка една от страните трябва да е факт бързият обмен на информация. Второто ниво е да има мигновен обмен, движение на данни между специалните служби, вътрешните министерства от държавите от Западните Балкани. В чисто политически аспект, според Борисов, е важно да се подпишат споразумения, документи между вътрешните министерства, които да позволяват на службите максимално бързо да работят.
Защото, смята Бойко Борисов, няма малки, няма големи държави, които да могат да кажат - нашите служби са готови да откликнат на всякакви предизвикателства. Точно обратното - тези, които смятаме за най-добри служби, първи понесоха най-тежките удари и се издъниха най-много - от атентатите в САЩ, до Лондон, Париж, Брюксел и др., посочи премиерът. Затова, според него, е много важно в оперативната работа да знаеш от другата страна на телефона кой стои, да сте се виждали, срещали, за да има доверие между службите.
Борисов отбеляза, че ще продължим да надграждаме в тази сфера, тъй като е много важно да не оставим нито на европейците, нито на американците да загубят интереса си към нас. Защото, когато са сигурни Балканите, инвестициите са по-големи, брутният вътрешен продукт е по-голям, доходите на хората растат и тогава се работи много по-спокойно, изтъкна премиерът.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.