Над 12 часа тече второто четене на закона за извънредното положение. Вижте приетите до момента текстове

Над 12 часа тече второто четене на закона за извънредното положение. Вижте приетите до момента текстове

Парламентът прие мерки за ограничаване спекулата с цените на стоките при извънредното положение като част от пакета мерки в Закона за извънредното положение. Депутатите обсъждат и гласуват ударно цял ден различни текстове като работата продължава и тази вечер.  
С промени в Закона за защита на потребителите, предложени от БСП, се задължават всички стопански субекти да предоставят на населението предлаганите от тях стоки и услуги на цени, равни на средноаритметичните цени на предлаганите от тях стоки през последните три месеца преди настъпване на извънредните обстоятелства, предаде БТА.
Цените се доказват на база записите в касовите anapaти или получените по банков или картов път плащания.
Ако досега търговците не са продавали такива стоки, са длъжни да ги предоставят на цени, завишени с не повече от 20 на сто от цените на придобиването им, а услугите - с не повече от 20 на сто от себестойността им.
За нарушение на разпоредбите ще се налага имуществена санкция в размер на пет процента от оборота през годината, предхождаща настъпването на извънредните обстоятелства, а на представляващите ги физически лица - глоба в размер от 20 000 до 100 000 лева.
На юридическите лица, които имат пряк или косвен контрол върху лицата-извършели нарушението, се налага имуществена санкция в размер на седем на сто от оборота им през предхождащата година, а на представляващите ги физически лица глоба в размер от 30 000 до 200 000 лева.
При положение, че лицата нямат дейност през годината, предхождаща настъпването на обстоятелствата, се налага имуществена санкции от 20 000 до 100 000 лева.
Ако търговците не могат да докажат цената на придобиване и себестойността на предлаганите от тях стоки и услуги, им се налага имуществена санкция от 30 000 до 100 000 лева.

По-рано през деня депутатите вече одобриха следните текстове: 

1. Забраняват се посещения на увеселителни и игрални зали, дискотеки, барове, ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафенета, сладкарници и големи търговски центрове тип МОЛ, с изключение на банковите и застрахователните офиси, хранителните магазини и аптеките в тях. На ресторантите и заведенията за бързо обслужване се разрешават доставки на адрес при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания. Неупоменатите дейности продължават да функционират по досегашния ред при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания.

2. Забраняват се учебните занятия и всички извънкласни мероприятия, забраняват се посещенията на децата в детските ясли и детските градини, както и всякакви групови форми на дейност и работа с деца и ученици извън системата на предучилищното и училищното образование, които се организират и провеждат от физически и юридически лица, независимо от правно-организационната им форма.

3. Сред предложените мерки са и българските граждани, планиращи пътувания извън страната, задължително да сключват медицински застраховки.

4. Работодателите ще въвеждат възможност за дистанционна работа за служители, а ако това е невъзможно, трябва да осигуряват безопасни и здравословни условия на труд. Те ще могат да предоставят само платен годишен отпуск на служителите, до една втора от него без тяхното съгласие. Ако бременна, кърмачка, самотен родител, служител с 50 и повече процента неработоспособност или друг защитен по Кодекса на труда, сам поиска да излезе в отпуск при извънредно положение, работодателят е длъжен да го разреши. Промените в Кодекса за социално осигуряване обезпечават възможността за упражняване на осигурителни права и гарантират правото на парични обезщетения, помощи и пенсии на гражданите. 

5. До прекратяването на извънредното положение всички процесуални срокове по висящите съдебни, арбитражни, административни и изпълнителни производства спират да текат. Изключение ще правят тези по наказателните производства.

6. Спира се налагането на запори върху банкови сметки на физически лица и лечебни заведения, запори върху заплати и пенсии, освен за задължения за издръжка, за вреди за непозволено увреждане, както и за вземания за трудови възнаграждения. 

7. Прекратяват се всички обявени процедури по публична продан и въвод във владение при държавните и частните съдебни изпълнители. Регламентира се, че след прекратяване на извънредното положение тези производства ще се образуват и обявяват отново.

8. Ограничават се и нотариалните удостоверявания, като ще бъдат разрешени само спешните и неотложни заверки.

9. Със законопроекта се предвиждат промени и в Наказателния кодекс. До 3 години затвор и глоба до 10 000 лева ще грози всеки, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, както и невярна информация за разпространение на заразителна болест. Ако се прецени, че вредните последици са значителни, наказанието се увеличава на 5 години, а глобата - на до 50 000 лв.

10. Кредитополучателите, които имат плащане с вноската, ще могат да я забавят за времето на извънредното положение. Банките няма да налагат наказателни лихви, но след това ще трябва да си платят всички натрупани вноски

11. Удължаване на срока до 30 юни, в който да се ползва отстъпка от 5% при внасяне на данък сгради. Същият срок се предвижда и за подаване на данъчни декларации, както и за внасяне на данък печалба за бизнеса.

12. Военнослужещите съвместно и координирано с други органи ще могат да участват в прилагането на противоепидемични мерки и ограничения на територията на страната, на отделен регион или на контролно-пропускателен пункт. Парламентът даде правомощия на военнослужещите да могат да извършват проверки за установяване на самоличност, да ограничават придвижването на лице до пристигането на органите на МВР, както и превозни средства. Депутатите разрешиха на военните да използват физическа сила и помощни средства, само ако това е абсолютно необходимо. 

13. Рецептурните книжки за изписване на лекарства по здравна каса ще действат като рецепти от момента на обнародване на закона до два месеца от отмяната на извънредното положение. Това се прави с цел да се избегне посещенията от възрастни хора при личните лекари за периодично подновяване на рецептите.

14. Срокът на валидност на личните карти, който изтича в периода от 13 март до 31 октомври 2020 г. се удължава с шест месеца. За времето на удължения срок личната карта е валиден идентификационен документ за самоличност само на територията на България.
По искане на лицето нова лична карта може да се издаде и преди изтичане на удължения шестмесечен срок. С шест месеца се удължава и срокът на валидност на свидетелствата за управление на моторни превозни средства, изтичащи в периода на извънредното положение с условието обаче, че книжката с удължен срок е валидна само на теротирята на България. По искане на лицето ново свидетелство за управление може да се издаде и преди изтичане на шестмесечния срок. 

15. До 30 юни се удължава срокът за подаване на годишната данъчна декларация, а данъчната отстъпка за подаване на декларацията може да се ползва до 31 май, решиха още народните представители.

От текстовете отпадна идеята да се наказват лекари, които отказват да лекуват болни с коронавирус, както и авансовият корпоративен данък да се изчислява на база миналогодишната печалба. 

В суматохата депутатите успяха да прокарат и гласуват удължаване и с 1 година на срока, в който трябва да върнат задълженията си към държавата от надвзети партийни субсидии. Вместо до края на тази година, те ще се издължават до 31 декември 2021 г. Първата част от субсидиите за тази година обаче партиите ще получат до края на юни, а не както е по закон - до края на март. 

В началото на заседанието Веселин Марешки и Кръстина Таскова се появиха в защитни костюми, което вся смут сред колегите им. След това, обаче, работата продължи нормално. Депутатите изслушаха при закрити врата шефът на Държавния резерв заради наличието на класифицирана информация в неговия доклад. След това те дълго спориха по наименованието на закона.

„Няма да подкрепим заглавието на Закона за извънредното положение. Законопроектът е различен от онзи, който приехме на първо четене онзи ден“, възпротиви се депутатът от БСП Филип Попов.

„Промените в заглавието говорят за духа на самия закон“, подкрепи го колегата му Явор Божанков. Той упрекна управляващите за вчерашното дълго заседание на правната комисия, на което, според него, депутатите са работили „с два различни доклада“, „пет хвърчащи листа“ и „устен преразказ“ на промените, което не им е дало възможността да разберат дори какво гласуват. 

От БСП пък се ядосаха, че акцентът пада само върху резервите от дезифектанти, въпреки че в Закона за държавния резерв влизат основни суровини, материали, горива, хранителни продукти, лекарства, болнично имущество, облекло и други, определени с номенклатурен списък от Министерския съвет или със закон, предназначени за задоволяване на потребностите на националното стопанство при извънредно положение или криза.

„Отговорни за контрола, съхранението, финансирането и поддържането на държавните резерви е Министерският съвет. Той се управлява от Бойко Борисов. Единствено той може и трябва да дойде тук и да ни обясни какво е състоянието на Държавния резерв. Нещо повече – в наредбата за организиране дейността на Държавния резерв в чл.24,ал.4 пише, че само МС може да взема решение безвъзмездно да освободи резерви и да ги даде на болници и на лечебни заведения и на домове за социални грижи. Никакъв директор на агенцията не може да си мръдне пръста без да му нареди премиера и без това да е взето с решение на МС. Моля, вразумете се. В извънредна ситуация сме, със загриженост сме, уж всички, как да помогнем на хората. Има ли някой от вашите избирателни райони, който да не е чул – нямаме маски, няма дезинфектанти или от болниците- че няма облекло. Внасяте хаос. Некомпетентни сте да помогнете на хората“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ