До дни ще е ясен новият механизъм за Covid-компенсации на работната сила
До края на седмицата ще стане ясен новият механизъм, по който държавата ще плаща компенсации на работници, засегнати от затварянето на икономически сектори. Социалният министър Деница Сачева посочи, че този път няма да се ползва схемата 60 на 40 и бизнесът няма да има самоучастие.
"Единият вариант, по който работим, е даване на двойно обезщетение за безработица в размер на 24 лева. Но разработваме и друг вариант, който да е 80% от осигурителния доход без участие на работодател. Ще видим кой от двата варианта до какви сметки и разчети ще доведе. Предвижданията са ни, че ако се наложи по-сериозно затягане на мерките, това би обхванало поне 50 000 души, които са на трудов договор", обясни социалният министър.
Според нея, трябва да се намери верният баланс между икономическите и здравните мерки. "Трябва да намерим верния баланс между това да не затворим изцяло икономиката, но и да се спазват много по-сериозно всички правила, включително и това - всички да носим маски, вече и на обществени места. И в момента има затворени сектори, но се увеличава броят на заразените и е очевидно, че заболяването се разпространява дифузно. Клъстерното затваряне на определени сектори може би не е добра стратегия, може да се потърсят и други възможности", каза още Сачева.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
1224 обвиняеми и подсъдими ще гласуват в 25 секции в арестите и затворите в страната
Общество |IATA: Европа може да се сблъска с отмяна на полети през лятото заради недостиг на авиационно гориво
ЕС |Съоснователят на Netflix подадава оставка през юни след близо 30 години в управлението
Компании |"Топлофикация - София" трябва да компенсира близо 6200 свои клиенти
Общество |Видеокаст „Context by Мениджър”, Епизод 1: Глобалните сътресения и ефектът върху България
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Техники за успех |Закъснели, но необходими: Как данъчните облекчения за R&D ще променят българската икономика?
Икономика |Докато трае примирието с Израел: Иран обяви, че отваря напълно Ормузкия проток
Свят |Въпреки оплакванията: Организаторите на Олимпийските игри през 2032 г. в Австралия не се отказват от състезания в река с крокодили
Спорт |На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Значителна облачност над Южна България
България |Откриват нова автобусна линия №95 в София
Общество |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.