Джъстин Трюдо представи новото канадско правителство с равен брой мъже и жени
Министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо, който бе преизбран начело на правителство на малцинството след изборите на 21 октомври, представи вчера новия си кабинет, съобщи Франс прес.
Най-голямата промяна е новата роля на досегашната министърка на външните работи Кристия Фрийланд, която предоговори успешно споразумението за свободна търговия със САЩ и Мексико. Тя ще бъде вицепремиер и министър по междуправителствените въпроси. Петдесет и една годишната Фрийланд заема този ключов пост в момент, когато правителството на Трюдо е изправено пред бунт срещу данъка върху въглеродните емисии в две западни провинции, управлявани от консерватори, а борещата се за независимост на Квебек формация Квебекски блок се завърна в парламента.
На мястото на Фрийланд начело на канадската дипломация ще застане Франсоа-Филип Шампан. Това е повишение за квебекския политик, чиито предишни постове бяха министър на инфраструктурата и министър на външната търговия.
Шампан ще трябва да намери изход от безпрецедентната дипломатическа криза между Канада и Китай след извършения преди близо година арест във Ванкувър на ръководителка на китайския телеком "Хуавей" по искане на САЩ, които искат да бъде екстрадирана. Дни след ареста Пекин арестува двама канадски граждани за шпионаж.
Друга важна промяна в кабинета е, че министърката на околната среда и климатичните промени Катрин Маккена е заменена от Джонатан Уилкинсън. Той отговаряше досега за рибното стопанство, океаните и охраната на канадското крайбрежие.
Маккена бе поставена под полицейска охрана през последните месеци. Тази рядко прилагана мярка в Канада се наложи заради серията от заплахи, които тя получи заради позицията й по въпроса с климатичните промени.
За фаворит за този пост бе смятан екоактивистът Стивън Гилбо, новоизбран депутат от Монреал, но в крайна сметка той ще бъде министър на канадското културно наследство и културното многообразие.
По този начин, смятат анализатори, Трюдо иска да избегне задълбочаване на конфликта с провинциите Алберта и Саскачеван, зависими от петрола и надигнали се срещу програмата на правителството за опазване на климата.
В новото правителство има 36 министри, с двама повече от предходното. Мъжете и жените са равен брой, информира БТА.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Amazon ще инвестира $5 млрд. в центрове за изкуствен интелект в Южна Корея
Компании |Бизнес перспективи: AI и онлайн пазаруването или как Shein, Temu и други ви пристрастяват
Бизнес |Компаниите съкращават работни места на фона на слабото потребителско доверие и натиска за AI автоматизация
Бизнес |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Nvidia придобива дял за 1 млрд. долара в Nokia
Компании |Тръмп изрази съжаление, че не може да се кандидатира за трети мандат
Политика |Наталия Киселова подаде оставка като председател на НС, замени я Рая Назарян
Политика |Проектобюджетът предвижда минималната заплата от 1 януари да е 605 евро
Политика |Кати Ууд вижда хуманоидните роботи като най-голямата възможност в AI сферата
Икономика |Формулата на Безос за генериране на страхотни идеи
Техники за успех |Времето: Слънчево с температури до 21 градуса
България |Силните финансови отчети в технологичния сектор успокояват опасенията от AI балон
Финанси |На днешната дата, 29 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |ADVERTORIAL
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Eксперти от ЦИЕ ще анализират имотния пазар в еврозоната на конференцията „Inspire to Higher 2025“ на 31 октомври
Коментари
Няма въведени кометари.