Израел се интересува силно от технологии, енергетиката и сигурност на Балканите(обзор)

Израел се интересува силно от технологии, енергетиката и сигурност на Балканите(обзор)

Вие сте истински приятели, чест е за мен и моята държава да присъстваме на тази регионална среща. Това каза министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху, който участва в пресконференцията след Четиристранната среща на високо равнище между България, Гърция, Румъния и Сърбия в резиденция "Евксиноград". Той благодари на Бойко Борисов за домакинството и за това, че е участвал в срещата. Бенямин Нетаняху определи срещата като много подходяща, за да се обсъждат различни теми в регионален аспект.

Израелският премиер припомни, че евреите са претърпели изключително неприятни неща по време на Холокоста, но на Балканите са се намерили смели мъже и жени, които са се изправили и с гърдите си са защитавали живота на евреите многократно, което няма как да бъде забравено. Той поздрави и благодари на лидерите на Балканите, защото имат единна позиция срещу антисемитизма. За него е много важно и полученото съпричастие във връзка със стрелбата в синагогата в САЩ.

Бенямин Нетаняху посочи, че израелските служби са предотвратили множество терористични атаки и това се е дължи и на доброто сътрудничество със страните от Балканите.

На двустранни срещи с всеки един от колегите му, както и на общата среща е било обсъдено как да се задълбочи сътрудничеството с Израел.

Технологията, енергетиката и сигурността са трите сфери, които за израелския лидер са много важни. Обсъдено е как Израел може да помогне в постигнато на целите в енергийните доставки. В сферата на енергетиката са обсъдени два проекта, като целта е да се повиши ефективността на енергийните доставки. Единият от проектите е газопроводът "Ийст-Мед" /Източно-средиземноморския газопровод/, който ще е най-дългият газопровод и ще подпомогне диверсификацията на газовите доставки на Балканите.

По отношение на сигурността Бенямин Нетаняху изтъкна, че големият проблем е Иран и трябва да се направи всичко, за да се предотвратят враждебните действия на тази страна, които са насочени и срещу Европа. По думите му е много важно за стабилността на региона и на света Саудитска Арабия да остане един стабилен регион.

Премиерът на Израел добави, че много израелски туристи посещават България, Гърция, Сърбия и Румъния, което показвало, че народите се обичат.

Събирането ни тук има една цел - в рамките на ЕС да повдигнем нивото на свързаност, енергийна, инфраструктурна и дигитална, каза премиерът Бойко Борисов

Нашата политика никога не е била насочена към трети страни. Смятаме, че с влизането на Сърбия в ЕС - Европейският съюз ще стане по-силен, каза Борисов.

Нашата четворка има за цел не само да укрепва Европейския съюз, а да го направи по-силен, подчерта той. Нашата политика е в ценностите на ЕС - свързаност, повишаване на доходите и конкурентоспособност, каза още Борисов.

Това, че сме поканили скъп гост / Бенямин Нетаняху/ дава възможност на двустранните срещи да си говорят за инвестиции и за всичко, което ги касае. Идеята на президента на Сърбия Александър Вучич да покани в Белград канцлера на Австрия Себастиан Курц е много добра идея, защото с една среща могат да се направят доста повече срещи, уточни той.

Не случайно енергийния ни хъб ще се казва "Балкан", защото думата Балкани е обобщаваща за всички, каза Борисов. Тя е такава, че прави Гърция, еднакво важна с България и природния газ от Александруполис може да отиде пред него на север и на запад, каза премиерът. Не случайно ние казваме, че този газов хъб ще има руски природен газ, газ от българските и румънските находища в Черно море, втечнен газ от Александруполис и когато стане другият подводен газов коридор, посочи той. На практика ще имаме избор да купуваме най-евтиния газ, конкуренцията ще сваля цените, каза Борисов. В случая това е еднакво изгодно за всички тук, подчерта той.

Сегашното трасе на жп. линията между Бургас и Александруполис може да се модернизира и защо не България да няма кей в Александруполис и в Солун, а Гърция да има кейове на пристанищата в Бургас Варна, Лом или Русе каза Борисов. С Алексис Ципрас решихме да подпишем декларации и парламентите да се съгласят с това което предлагаме, каза Борисов.

Мога да уверя президента на Сърбия Александър Вучич, че магистралата между София и Белград е на 90 процента готова, чакаме да излязат археолозите от последната отсечка от 20 километра и ще направим и нея, каза Борисов. На практика на пътя Белград - Истанбул няма да има светофар, заяви премиерът Борисов. На пътя между София и Солен остава само да направим Кресненското дефиле.

Черноморската и Дунавската стратегия ни дават огромна възможност, каза още Борисов.

Мисля, че заслужава да обсъдим предложението на Алексис Ципрас през 2030 г. Сърбия, Гърция, Румъния и България да кандидатстват за общо домакинство на Световното първенство по футбол, каза Борисов.

Като регион имаме огромни възможни да направим хранителни хъбове, като идеята вече сме обсъждали в Саудитска Арабия, ОАЕ и Египет, а и се подкрепя и от Бенямин Нетаняху, каза Борисов.

Румъния има решимост да засили сътрудничеството

Нашата среща показва решимост да засилим сътрудничеството на нашите страни. Усилията са насочени към повишаване на свързаността на страните от региона, каза във Варна премиерът на Румъния Виорика Дънчила.

Свързаността и сигурността са много важни за страните от региона, каза Дънчила. Тази свързаност може да позволи по-голям растеж на икономиката на нашите страни, добави тя. Кохезионната политика ще остане главната политика за инвестиции в ЕС и тя ще допринесе за балансирано развитие на страните от Балканите.

Засегнахме сътрудничеството и по Дунавската стратегия. Следващата седмица в Букурещ ще има форум, на който ще се разгледа Председателството на Съвета на ЕС от Румъния и на който ще обсъдим задълбочаването на тази стратегия, каза Дънчила. Искаме Дунав да стане важен транспортен коридор между Запада и Изтока на Европа, посочи тя. Ще развиваме обща транспортна и енергийна инфраструктура, каза Дънчила.

Ще работим за енергийната сигурност на Европа, за диверсификацията на източниците на енергия и за интерконекторните връзки, каза още премиерът на Румъния. Страната ни е съгласна да има работна група, която да разгледа предпроектните възможности за изграждане на мостове през Дунав и магистрали, които да ни свързват с България, отбеляза тя.

Сигурни сме, че преговорите за членство на Сърбия в ЕС ще бъдат ускорени и критериите за членство ще бъдат изпълнени, каза Дънчила.

Поздравявам България за приключилото успешно председателство на Съвета на ЕС, заяви тя.

Проектът за магистрала между Тимишоара и Панчево вече е на етап предпроектни проучвания. Надявам се през 2021 г. да довършим този проект, каза румънският премиер. Гърция е стратегически партньор за Румъния и искаме да задълбочим нашите контакти, отбеляза Дънчила. С Гърция имаме общи възгледи за дневния ред на ЕС и за предизвикателствата на страните от региона.

Благодарим за идеята в срещата да участва и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. С него обсъдихме борбата с тероризма , киберсигурността, регионалната сигурност и енергетиката, каза премиерът на Румъния. Тя посочи, че страната й иска да привлече колкото се може повече инвестиции от Израел.

Сърбия иска пътища, природен газ, железопътни линии

Пътищата, природният газ, железопътните линии и икономиката са най-важни за страните от нашия регион, каза президентът на Сърбия Александър Вучич.

Той благодари за гостоприемството на българския премиер и за организацията на срещата. За Сърбия това са важни срещи, чест е и присъствието на премиера на Израел, каза Вучич. Говорихме за енергийната свързаност, която е ключова за страните от региона, посочи той. Запознахме премиера Нетаняху с инфраструктурните проекти и помолихме за помощ за Балканския маршрут на природен газ - това би било най-добре за нашите страни, както и страните от Средна Европа и Италия, посочи Вучич. Говорихме и за инфраструктурните проекти и се надявам през декември на среща в Белград да конкретизираме нещата, каза той

Благодарни сме за подкрепата за евроинтеграцията на Сърбия. Надявам се с вашата подкрепа да докажем, че можем да избегнем каквито и да било проблеми и инциденти и да запазим мира и сигурността, посочи Вучич.

Сърбия и Израел имат традиционно добри отношения и споделят обща съдба и много трудни моменти в историята, каза Вучич. Убедени сме, че отношенията ни могат да бъдат още по-добри, каза той. Помолих Нетаняху за помощ в инфраструктурни проекти и се надявам скоро да посети нашата стана. Вярвам и на нашите приятели от София Букурещ и Атина, добави Александър Вучич.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ