Камарата на представителите внесе импийчмънта на Тръмп в Сената
Камарата на представителите на САЩ официално даде старт на втория процес по импийчмънт на бивши президент Доналд Тръмп в понеделник вечерта, след като мениджърите на процедурата преминаха през Капитолия и предадоха на Сената обвинението, предаде CNN.
С това 45-ият държавен глава на страната стана първия в историята, срещу когото се задейства импийчмънт два пъти.
С предпазни маски и в колона по двама деветте мениджъри по импийчмънта, избрани от председателя на долната камара на Конгреса, Нанси Пелоси, предадоха документ на секретаря на Сената около 19:00 ч. местно време, водени от ръководителя на процеса, Джейми Раскин.
Според източници, запознати със случая, върховният съдия Джон Робъртс няма да председателства процедурата, както първия път. Неговата роля се очаква да заеме настоящият президент на Сената, Патрик Лийхи.
Конституцията на САЩ казва, че върховният съдия председателства, когато лицето, изправено пред съда, е настоящият американски президент, но сенаторите могат да изземат функциите му в други случаи.
Два големи въпроса продължават да стоят пред демократите – ще търсят ли свидетели и колко време ще отнеме делото за импийчмънта.
В интервю за CNN в понеделник новият държавен глава Джо Байдън отбеляза, че процесът може да се отрази върху неговия законодателен дневен ред и номинациите му, но „трябва да се случи“ и ще има „по-лош ефект, ако не се случи“.
На 13 януари Камарата на представителите гласува за импийчмънт на Доналд Тръмп – общо 222-ма демократи и 10-има републиканци подкрепиха стартирането на процедура. Документът обвинява президента в подстрекателство на тълпата, щурмувала Капитолия в началото на годината. По време на инцидента загинаха петима души.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран
Туризъм |Учени предупреждават: твърде много витамин D може да има обратен ефект
Наука и Здраве |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.