Макрон е с големи шансове за преизбиране на президентския пост

Макрон е с големи шансове за преизбиране на президентския пост

Френският президент Еманюел Макрон има големи шансове да бъде преизбран на поста на изборите през пролетта тази година. Това показва ново допитване на института Ипсос, предаде Франс енфо.

Въпреки че не е издигнал официално кандидатурата си, Макрон може да разчита на 26% от гласовете на първия тур, показва анкетата. От тях 68% са на хора, гласували за него и на изборите преди пет години. В негова поддръжка се обявяват и 30%, от онези, които са подкрепяли преди пет години тогавашния кандидат на Републиканците Франсоа Фийон, информира БТА.

Лидерката на крайнодесния Национален сбор Марин Льо Пен може да разчита на 17% от гласовете, а на трето място е кандидатката на Републиканците Валери Пекрес с 16%. На четвърто място се нарежда друг кандидат от крайнодясното пространство - Ерик Земур с 12%.

Според социолозите в който и да е случай, на втория тур Макрон ще победи. В надпревара на балотажа с Льо Пен той може да получи 58% от гласовете, а в надпревара с Пекрес – 55%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Борисов: Бюджет 2026 е готов, данъците няма да се пипат
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ
Митове и реалност: Какво се случи с лихвите по кредитите в Хърватия след въвеждането на еврото?
Apple е готова да плаща над 1 млрд. долара годишно на Google за AI модел на Siri
Птичият грип настъпва: държавите в Европа затварят птицевъдни ферми
Общественият съвет за Националната детска болница подава оставка
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Украинските монети вече няма да се наричат копейки