Министерският съвет ще решава кои курорти да бъдат обявени за национални
Националните курорти ще се обявяват за такива само с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на туризма. Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за туризма.
В наредба ще бъдат записани критериите, на които трябва да отговарят курортите, за да бъдат обявени за национални, както и каква да бъде организацията и управлението на туристическите дейности на територията им. Лицата, които ще извършват дейност в местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения на територията на националните курорти, ще получават административни услуги по този закон в срокове, съкратени наполовина от предвидените.
В случаите, когато на територията на общината е разположен национален курорт, общинският съвет ще е длъжен да планира разходи за подобряване на предлаганите туристически дейности, общински обекти, услуги и продукти в националния курорт, записаха още депутатите.
От Закона за туризма отпаднаха предложенията в националните курорти да се извършва т.нар. „продуктово зониране“ - обособяване на функционални зони.
„Голяма част от приходите на общините идват от националните курорти и промяната в закона е опит да накарат кметовете на общините да реинвестират част от тези пари в инфраструктура и в озеленяване. Не става въпрос за повишаване на данъци“, коментира Димитър Бойчев от ГЕРБ, цитиран от „24 часа“.
„Държавата трябва да се ангажира с националните курорти, а не да се прехвърля отгворността на общините. Тук опипваме темата, знаем, че има проблем, но хайде да го метнем на общините“, възропта Дора Янкова от „БСП за България“.
Депутатите решиха още към министъра на туризма да се създаде Експертна комисия за регистрация на ски училища и Експертна комисия за определяне степента на сложност на ски пистите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Шефът на Бундесбанк: ЕЦБ трябва да предотврати задълбочаването на инфлационния ръст
Икономика |Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Свят |Amazon планира завръщане на пазара за смартфони
Технологии |ЕС призовава държавите членки да не се бавят със запълването на газовите си хранилища
Енергетика |Стратезите на JPMorgan понижиха целта си за индекса S&P 500 на фона на войната в Близкия изток
Финанси |На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
На днешната дата |Тръмп: Обмисляме постепенно ограничаване на военните операции срещу Иран
Свят |Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
България |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Енергетика |Банките очакват до три увеличения на лихвите от ЕЦБ тази година
Финанси |Неизвестно за известните: Третият президент на САЩ открива винените турове във Франция и вкарва напитката в Белия дом
Любопитно |Bosch създава роботи, за да промотира иновациите в чистачките (Видео)
Маркетинг |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.