Нинова: Решението на КСНС е достойна защита на националния интерес
Решението на КСНС е достойна защита на българския национален интерес, обяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова в свое изявление, публикувано онлайн след проведения вчера Консултативен съвет по национална сигурност при президента Румен Радев.
По думите ѝ КСНС е препотвърдил позицията на страната ни за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз, приета от 44-тото Народно събрание. „За нас този въпрос беше една от червените линии в преговорите за съставяне на правителство. Тогава някои ни обвиниха, че така затрудняваме създаването на коалицията. Ние не отстъпихме. В споразумението записахме, че няма да променим вече приетата от парламента позиция“, коментира Нинова.
Снощи след 6-часово заседание президентът Румен Радев обяви общата позиция на присъстващите на КСНС за интегрирането на Западните Балкани в ЕС. Той съобщи, че 4 години след подписването на договора от 2017 г. Република Северна Македония не е направила необходимото за неговото изпълнение и „не дава гаранция за изпълнение на поетите ангажименти“.
Държавният глава изтъкна, че преди 30 години, на 15 януари 1992 г., България първа в света е признала днешна Република Северна Македония за новосъздадена независима държава.
Приетите от КСНС решения включват преговорите за влизане на западната ни съседка в Европейския съюз да не се обвързват със срокове, а с реални резултати, особено по отношение на македонските българи, изготвяне на план от изпълнителната власт за действие с мерки за постигане на напредък във всички области на двустранните отношения, както и ускоряване на изграждането на Коридор 8 като магистрала, жп линия, енергийна и дигитална свързаност съвместно със Северна Македония и Албания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Борисов: Изборите решават кой да е първи, но преговорите ще решат кой ще управлява
Общество |Асен Василев и Ивайло Мирчев: Изборите слагат край на модела Борисов-Пеевски
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.