Опозиционната "Нова демокрация" извоюва убедителна победа на местните избори в Гърция

Дясната опозиционна партия "Нова демокрация" спечели изборите за кмет на Атина, Солун и редица други градове, както и регионалните избори в 12 от 13-те области в Гърция, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Така се затвърди тенденцията от първия тур на местните избори и на изборите за Европейски парламент преди една седмица, отбелязва АП.
В Атина за кмет е избран с над 65 на сто от гласовете Костас Бакоянис, син на бившата кметица от консервативната "Нова демокрация" Дора Бакоянис - първата жена, избрана за кмет на Атина през 2003 г. Костас Бакоянис е племенник на лидера на "Нова демокрация" Кириакос Мицотакис и внук на бившия премиер от десницата Константинос Мицотакис. Негов съперник бе кандидат, подкрепен от управляващата лява партия "Сириза".
В областта Атика, където са близо 30 процента от регистрираните избиратели в Гърция, губернаторът Рена Дуру от "Сириза" бе победен от консерватора Гиоргос Патулис, спечелил 66 на сто от гласовете.
Избирателната активност бе доста по-ниска от миналата неделя - на регионалните избори тя спадна от 58 на 41 процента, а на общинските - от 59 на 44 процента, посочва АП.
След победата в местните избори Нова демокрация се очертава с най-големи шансове за спечелване на предсрочните парламентарни избори на 7 юли, добавя АП.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Yahoo е близо до сделка за продажба на AOL на италианската Bending Spoons за 1,4 милиарда долара
Технологии |Удължиха срока, в който общините трябва да изготвят общите си устройствени планове
Политика |Музикални лейбъли са близо до сключване на сделки за лицензиране на изкуствен интелект
Компании |Южна Корея преговаря със САЩ за получаване на права за преработка на ядрено гориво
Свят |Затягат режима за операторите на дронове
Политика |Гърция сваля цените на 1000 стоки от първа необходимост в супермаркетите
Икономика |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Земетресение разлюля София
България | Advertorial |Първи сняг на Витоша. Столична община опесъчава пътищата (Снимки)
Общество |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Ледниците в Швейцарските Алпи са намалели рязко за последните 12 месеца
Наука и Здраве |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.