Няма достатъчно места за пренастаняване след 31 май на украинските бежанци в хотели

Няма достатъчно места за пренастаняване след 31 май на украинските бежанци в хотели

Няма достатъчно места за пренастаняване след 31 май на украинските бежанци в хотели

До този момент държавата е осигурила 33 хил. места във ведомствени бази за настаняване на украински бежанци след 31 май т. г. Това заяви на брифинг Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и ръководител на Оперативната координационна група към МС.

До този момент в хотели у нас са настанени общо 59 085 души, избягали от военния конфликт в Украйна. Към 31 май всички хотели, които са заявили, че ще посрещат туристи, обаче трябва да бъдат освободени. "До края на месеца трябва да бъдат осигурени и още места. Базите, в които ще бъдат настанявани хората, са на различни държавни ведомства. За придвижването е създадена специална организация от страна на министерството на транспорта и съобщенията", уточни Тошева. 

По данни на Държавната агенция за бежанците до този момент общо 97 068 украински граждани са регистрирани за временна закрила в България, а общо пребиваващите в страната са 102 032 души. 

"За кратки срокове държавата успя да осигури подслон на всички хора, идващи от Украйна. Част от украинските бежанци, които са си намерили работа у нас, вече могат и сами да си осигурят жилище под наем и да заплащат разноските за него", посочи Тошева. 

Оказва се, че и Агенцията за бежанците също е пострадала от хакерската атака, която е уязвила много от системите за работа. 

Красимира Величкова, съветник на вицепремиера Калина Константинова каза, че друга много важна задача на правителството е осигуряването на мерки, които да подпомогнат приобщаването на украинските граждани, бягащи от войната и даването на възможност да си "стъпят на крака". Поради това днес на заседанието на Министерския съвет се обсъжда постановлението, с което на всички граждани от Украйна, получили статут за временна закрила, ще им бъдат платени здравните осигуровки за три месеца. След като изтекат, тези хора ще имат право да се самоосигуряват, така че да продължат да имат достъп до здравната система.

"За децата и възрастните държавата ще продължи да плаща здравните осигуровки до края на временната закрила. Правителството е предвидило мерки за насърчаването на заетостта, като например подпомагане за наем през работодателя. Тоест хора, които са намерили работа, да имат допълнителна финансова помощ за заплащане на наем", поясни Величкова.

По въпроса за това кой ще гледа децата, особено тези до 7-годишна възраст, докато хората са на работа, Величкова каза, че се работи по създаване на бързи и облекчени условия, с които държавата да подпомогне граждански организации, фирми и активисти да могат изграждат детски центрове за отглеждане на деца. Идеята е това да бъде добър механизъм не само за украинските деца, но и за българските, добави Красимира Величкова. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ