Прокурори видяха политически интереси в изваждането им от съдебната власт
Моето мнение и това на мнозинството от моите колеги е, че предложението за изваждане на прокуратурата от Съдебната власт е израз и стремеж за извличане на някакви моментни и конюнктурни политически интереси. Това заяви в студиото на БНТ Владимир Николов, член на УС на Асоциацията на прокурорите в коментар след вчерашното национално съвещание на колегията, провело се в резиденция "Бояна".
"Считаме, че е налице опасност от нарушение на върховенството на закона. Асоциацията на прокурорите в България, - сдружението, което представлява прокурорите в нашата страна, остро, принципно и категорично се противопоставя на всякакви опити българските прокурори, следователи и служителите, работещи в системите на прокуратурата на Република България, по какъвто и да е бил начин да бъдат намесени в политически борби, противопоставяния и скандали", категорично подчерта той.
По думите му, в общественото пространство се забелязва стремеж "някакви неудачи и проблеми в държавата да бъдат насочени към прокуратурата".
"Категорично българските прокурори изпълняват своите конституционни задължения и ние сме против политиците да измиват ръцете си образно казано и да изкупуват своите грехове на гърба на прокурорите", заяви Николов.
Той подчерта, че прокурорите не са политици, имат своите законови функции и задължения и "с гордо вдигната глава и чест" ги изпълняват.
"Върховенството на закона е нещо, за което поколения европейци са се борили и са мечтали, за което хиляди идеалисти са давали живота си и това не е нещо имагинерно, това не е изпразнено от съдържание понятие. Конституционната материя е нещо много сложно и представлява един много фин механизъм, който създава основните устои в нашата правова и демократична европейска държава и преди вече близо 30 години българският конституционен законодател имаше държавническия подход и визията да прецени и да осъзнае, че при съвременните условия мястото на европейската изградена по модерен образец българска прокуратура може да бъде само в съдебната система. Това е една своеобразна гаранция за автономност и за независимост", заяви Николов. И беше категоричен: българските прокурори по никакъв начин не се притесняват и не се страхуват от реформи и промени.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |Кампанията „Избори 2026. България решава“ започва в ефира на bTV на 20 март
Политика |Започна предизборната кампания
България |Доларът се понижава, тъй като петролният шок кара централните банки да се замислят за повишения на лихвите
Финанси |София става център на дебата за бъдещето на европейската конкурентоспособност
ПР и събития |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |Италиански град остави званието „почетен гражданин“ на фашисткия диктатор Мусолини
Свят |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.