Радев за еврочленстовото на Северна Македония: Няма да позволим да ни бъдат извивани ръцете
„Няма и да позволим да ни бъдат извивани ръцете с лобиране, с медиен и политически натиск“,“. Това заяви държавният глава Румен Радев в Брюксел преди заседанието на Европейския съвет по повод еврочленството на С. Македония, съобщиха от президентството.
По думите му въпреки неимоверния натиск от европейските партньори именно на днешния Европейски съвет да се даде ход на преговорите за членство на Република Северна Македония, в последния момент тази точка е отпаднала от дневния ред на заседанието.
Радев посочи, че страната ни държи политиката на разширяване на ЕС да се основава на зачитането на Копенхагенските критерии за членство. „Не можем да подминем дискриминацията на граждани в нашата съседка само заради тяхното самоопределяне като българи, което в разрез с европейските ценности и принципи и няма как да кажем „да“, преди да сме видели устойчиви механизми за изкореняване на изопачения разказ и преднамереното отношение към България от учебниците, музеите, паметниците до медиите и държавната политика“, заяви президентът.
Румен Радев подчерта също така, че България не може да подкрепи началото на преговорите за членство в ЕС за Република Северна Македония и „преди да сме убедени, че нашата съседка няма да гради своята идентичност върху кражбата на българската история“. „Нека да е ясно, хората в Република Северна Македония са наши братя и ние сме длъжни да им помогнем както винаги сме го правили. България остава отворена за бързи резултати и двустранни преговори в интерес на гражданите на двете страни. Време е да се разбере от всички, че единствено от ангажирането и резултатите в диалога с България зависи ускоряването на европейската перспектива за нашата най-близка страна“, посочи още президентът Румен Радев.
„На миналия Европейски съвет през месец май заварих България в изолация, сочена с пръст и обвинявана за блокирането на преговорите с Република Северна Македония и Албания. Служебното правителство положи огромни усилия да навакса годините, в които нашите партньори така и не успяха да чуят смислена, аргументирана българска позиция на високо ниво“, каза още държавният глава.
Държавният глава припомни също така, че е провел множество лични срещи и разговори както с представителите на европейските институции – Европейския парламент, Европейската комисия, Европейския съвет, така и с президенти, премиери и министри на външните работи на редица страни. „Вярвам, че те разбраха, че упреците към България са неоснователни, че имаме ясна позиция за намиране на изход от този проблем и че държим на надеждни гаранции, на устойчиви и необратими резултати в двустранните отношения“, посочи Румен Радев. Президентът призова за излизане от фамилиарната дипломация пред камерите и за фокусиране върху прагматични решения в диалога между България и Република Северна Македония.
По думите на на президента, за този месец и половина България е доказала, въпреки международния натиск, че е отговорен член на Европейския съюз и няма да допусне внасянето на нови проблеми в него. „Нека не бъдем наивни, сега успяхме не само да отложим тази точка от дневния ред на Европейския съвет, но и да отхвърлим натиска за обвързване на началото на преговори за членство на Република Северна Македония с календарен график и срокове“, посочи Румен Радев.
Ключови думи
|
|
Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Турция и Австралия искат 35% от световната енергия да бъде електрифицирана до 2035 г.
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Цитат на деня
Цитат на деня |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Дончев: Джобът на българите няма да олекне заради новия дълг
Финанси | Advertorial |Пет мъртви бебета открити в семейна къща във Франция
Общество |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.