Съдът ще следи има ли неравноправни клаузи в потребителските договори

Общество

Съдилищата ще следят служебно дали има неравноправни клаузи в потребителски договори, сключени с банки, монополни дружества, доставчици на услуги, мобилни оператори, кредитни фирми и т.н., които включват и предварително изготвени общи условия. Това гласят приетите на второ четене поправки в Гражданско-процесуалния кодекс, информира БНТ.

Според измененията, когато в съда постъпи заповед за изпълнение на задължение по потребителски договор, съдебният състав ще може да изиска от компанията самия договор, заедно с всичките му приложения и общи условия. Ако след разглеждането им се прецени, че в договора има неправомерна клауза, която засяга потребителя, то съдът ще може да отхвърли изплащането на задълженията му като клиент на компанията.

Тази промяна в Гражданския процесуален кодекс е в отговор на становище на Европейската комисия от януари, че България не дава достатъчна закрила на потребителите срещу монополи и отношенията им с банки. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС