Себастиан Курц очаква дело за неверни показания

ЕС

Австрийският канцлер Себастиан Курц очаква да му бъде повдигнато обвинение по разследване за това дали е дал неверни показания пред парламентарна комисия. Това заяви той пред местни медии в неделя, като изключи идеята да подаде оставка от поста си, ако до такова обвинение действително се стигне.

Разследването на антикорупционните прокурори, което бе оповестено миналата седмица, представлява сериозно политическо предизвикателство за 34-годишния консерватор Курц, който управлява в коалиция със Зелените, пише „Ройтерс“.

Парламентарна комисия разглежда възможна корупция, свързана с предишната коалиция на канцлера с крайнодясната „Партия на свободата“ (FPO). Тя се разпадна през 2019 г. след разпространено видео, от което се виждаше как лидерът на FPO и вицеканцлер, Хайнц-Кристън Щрахе предлага да оправи държавни договори, преди да встъпи в длъжност. По-късно мъжът обяви, че бил пиян и не говорил сериозно.

„След като всяка моя дума от 58 страници показания бъде поставена на кантар, със сигурност очаквам наказателно преследване, така е“, обясни Курц за вестник „Кроне“. Същевременно той е уверен, че ще бъде оправдан по делото, което се фокусира върху това дали канцлерът отговаря правдиво, когато го питат за назначения в държавния холдинг OBAG.

По думите му вече е разговарял с няколко адвокати и университетски преподаватели, които стигат до едно и също заключение – „никой не може да си представи, че тук ще има присъда“.

По-рано тази седмица Курц обяви, че е бил наясно, че има законово изискване да говори само истината пред парламентарната комисия. „И затова, разбира се, винаги отговарях искрено“, каза той. Началникът на кабинета му също е подложен на разследване. Ако бъде канцлерът бъде осъден, го грози затвор до три години.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание