От частната ТЕЦ-Варна управляващите започват да чистят съмнения за връзки с Доган и Пеевски

Обемът на студения резерв, за който се плаща на тецовете да поддържат готовност за аварийно включване на допълнителни мощности, ще бъде многократно намален, тъй като има сериозни подозрения, че се злоупотребява с тези пари. Това заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов пред журналисти в Народното събрание като уточни, че това е била една от обсъжданите теми на Коалиционния съвет вчера. Симеонов не скри, че идеята е свързана с изчистване на съмненията за обвързаност на изпълнителната власт с Доган и Пеевски. В случая със студения резерв, упреците по-специално са насочени към ТЕЦ-Варна, собственик в която е Доган. Според Симеонов прокуратурата трябва да обяви защо се дава студения резерв на частната ТЕЦ-Варна, а не на държавната ТЕЦ "Марица-Изток 2".
"Има много сериозни подозрения и упреци, че се злоупотребява с тези пари. Получават се едни милиони от държавата, срещу които съответните централи почти нищо не правят. Не могат да осигурят аварийно включване на допълнителни мощности, какъвто е смисълът на Студения резерв", каза още Симеонов.
Той се въздържа да каже конкретно с колко трябва да се намали резервът, но подчерта, че е в пъти, може би - десет. Решението се очаква до дни, като има съгласие и от премиера Бойко Борисов, каза Симеонов.
"На последното заседание на коалиционния съвет взехме решение да обръщаме малко по-сериозно внимание на всички приказки по отношение на обвързаността на изпълнителната власт, на Министерския съвет, с обекти на Доган и на Пеевски, ще се работи в посока осветляване на съмненията на обществото за такива връзки", допълни той, цитиран от БТА. Получават се едни милиони от държавата, срещу които съответните енергопроизводители, централи, почти нищо не правят и не могат да осигурят аварийно включване на допълнителни мощности, аргументира се депутатът.
"През 2018 г. на два транша - над 20 млн. лв., веднъж, и 30 млн. лв., втори път, - общо около 60 млн. лв. са отнети от държавната ТЕЦ "Марица-Изток" 2, като от централата се отказаха доброволно от резерва, а парите се пренасочват към ТЕЦ-Варна, току-що закупена от дружеството на съдружник на Ахмед Доган и после прехвърлена на него.", заяви Симеонов
Студеният резерв представлява, според нас, форма на източване на държавния бюджет, подчерта той.
Той добави, че предстои тези факти да бъдат коментирани в управляващата коалиция и да бъде преценено дали казусът трябва да бъде прехвърлен на прокуратурата за съответната проверка. Защото, обясни политикът, става въпрос за доброволно отказване на едно държавно предприятие от суми, които са му крайно необходими, и пренасочването им към частна ТЕЦ.
Симеонов декларира и че след отхвърляне на вота на недоверие ще постави въпроса за незаконните, по думите му, строежи в парк "Росенец", както и за удълбочаването на водния канал от Черно море през Варненското и Белославското езеро до пристанището на ТЕЦ-Варна. Има много сериозни подозрения и съмнения в обществото, че пристанището на Доган игнорира държавното пристанище "Варна", което е на брега на морето, посочи лидерът на НФСБ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цените на петрола се повишават на фона на потенциала за по-строги санкции срещу Русия
Енергетика |Около 50 европейски лидери се събират за разговори за войната в Украйна и икономиката
Свят |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Швейцарските шоколадови бонбони ще поевтинеят в Индия след ново търговско споразумение
Бизнес |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |Цитат на деня
Цитат на деня |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.