Турция: Петима журналисти бяха осъдени на строг затвор

Турция: Петима журналисти бяха осъдени на строг затвор

Петима журналисти бяха осъдени в Турция на 5 години строг затвор за пропаганда на тероризма, съобщи информационната агенция Доган.  

Раджип Дуран, Айзе Дьозкан, Мехмед Али Челеби и Хюсеин Бекташ получиха по 1,5 година затвор за участие в кампанията за солидарност с „Йозгюр Гюндем“ – прокюрдски всекидневник, закрит с декрет през октомври  2016 г.

Присъдата на главния редактор на вестника Хюсеин Акьол е 3 години и 9 месеца, понеже „не показал достатъчно разкаяние“ по време на процеса според агенцията.

Петимата, които не присъстваха на процеса вчера, бяха обвинени за терористична пропаганда в полза на Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена от Анкара за терористична организация.

Правозащитникът Раджип Дуран е бивш дългогодишен кореспондент на френския „Либерасион“ в Истанбул, сътрудник на Франс прес, Би Би Си и няколко турски всекидневника. През 1998 г. той прекарва 7 месеца в затвора заради статия, публикувана в „Йозгюр Гюндем“, припомня Франс прес.

Сред 55 000-те арестувани след пуча през 2016 г. има много журналисти и това тревожи западните партньори на Турция, която е на 155-о място сред 180 държави по медийна свобода в класацията на Репортери без граници.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп е одобрил планове за атака срещу Иран, но не е взел окончателно решение
ОИСР: България може да загуби над $400 млрд. заради слабите резултати в образованието
Как съдържанието ви да стигне до правилната аудитория през дигиталния шум?
На днешната дата, 19 юни. Рождениците днес
Вдигат със задна дата заплатат на асистентите във висшите училища
ЕК ни предава на съд заради правилата срещу разпространението на терористично съдържание
Времето: Топло със следобедни валежи в планинските и източните райони
FIFA позволи на чуждестранни играчи да напуснат израелските футболни клубове