Засилва се натискът върху Мей заради Брекзит

Засилва се натискът върху Мей заради Брекзит

Бившият британски външен министър Борис Джонсън призова премиера Тереза Мей да се откаже от предложенията си за Брекзит, засилвайки натиска върху Мей, докато тя се готви да се изправи пред разединената си партия на годишната конференция след два дни, предаде Ройтерс.

"Сега е моментът да се промени курса на преговорите и да се даде преимущество на амбициите и потенциала на Брекзита", пише Джонсън в днешния брой на в. "Дейли телеграф", предлагайки алтернативен план за Брекзит от шест точки.

Наблюдаваме колективен провал на правителството и срив във волята на британската върхушка да изпълни възложените й от хората задачи, отбелязва той.

Само шест месеца преди датата, на която Обединеното кралство се очаква да излезе от Европейския съюз, има много неясноти. Тереза Мей все още не е постигнала сделка с ЕС за раздялата, а бунтарите в нейната партия заплашват да отхвърлят всяко споразумение, което тя договори, посочва Ройтерс.

Джонсън, един от най-пламенните агитатори за излизане от ЕС на референдума през 2016 г., подаде оставка като външен министър през юли заради предложенията на Мей за Брекзит, окачествявайки ги като "принудителна васална зависимост".

Мей нееднократно е заявявала, че нейните предложения са единствените осъществими.

В статията във в. "Дейли телеграф" Джонсън пише, че планът на Мей за Брекзит, известен като "Плана от Чекърс" представлява "морално и интелектуално унижение" и "бедствие за демокрацията".

Джонсън пише още, че парламентарните избори, произведени миналата година, в които Мей изгуби мнозинството си, са били "сериозна стратегическа грешка", но най-голямата единична грешка на правителството е било "необяснимото и ужасяващо закъснение в утвърждаването на визията за Брекзит".

Той призова правителството да постигне споразумение с Брюксел, което да е сходно със споразумението, постигнато неотдавна между ЕС и Канада. Джонсън каза също така, че неговият план за Брекзит, не предвижда въвеждане на твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия, един от основните поводи за безпокойство в преговорите за Брекзит и каза, че митническите проверки могат да бъдат извършвани далеч границата.

Същевременно допитване на Националния център за социални изследвания показва, че британците биха подкрепили оставане в ЕС, ако сега се проведе референдум по въпроса. Резултатите от анкетата сочат, че 52 процента от британците биха се обявили за оставане в съюза, а 48 процента биха се обявили за Брекзит, предаде Ройтерс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
5 техники за израстване на екипния дух
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи