Северна Корея изстреля междуконтинентална ракета

Политика за бисквитки

Северна Корея отново изстреля балистична ракета, съобщи южнокорейският генщаб.  Ракетата е излетяла от Саин-ни, в южната част на провинция Пхенян, и е изминала близо 1000 км, преди да падне в Японско море.

Пхенян обяви, че е тествала нов тип балистична ракета.

Според първите анализи изстреляната ракета е междуконтинентална, съобщи Пентагонът с уточнението, че не е имало заплаха за САЩ и техните съюзници.

Южнокорейската армия заяви, че също е направила ракетен тест в отговор на севернокорейската провокация.

Според японското министерство на отбраната севернокорейската ракета е паднала в изключителната икономическа зона на архипелага. Полетът й е продължил около 50 минути. Премиерът Шиндзо Абе нарече теста „акт на насилие“, който „не може да бъде толериран“. Той подчерта, че Токио ще усили до максимум натиска върху Пхенян, предават информационните агенции.

Американският президент Доналд Тръмп е бил информиран за новата демонстрация на Северна Корея още докато ракетата е била във въздуха. Ще се погрижим за това, бе първият му коментар.

Министърът на отбраната Джим Матис заяви, че ракетата е достигнала най-голямата досега височина и е „заплаха навсякъде по света“. Достигнатата височина е близо 4500 км, предоха агенциите.

Япония, САЩ и Южна Корея поискаха спешно свикване на Съвета за сигурност на ООН днес. Държавният секретар Рекс Тилърсън прочете съвместна декларация, в която настоя международната общност да предприеме следващи действия, отвъд вече наложените от ООН санкции, включително да използва правото си да забрани морския транспорт на стоки до и от Северна Корея.

На 3 септември Пхенян проведе шестия си ядрен тест, най-мощния досега. Според властите в Северна Корея е изпитана водородна бомба, достатъчно малка, за да бъде монтирана на ракета. На 15 септември, по-малко от седмица след като ООН наложи осмата серия санкции, Пхенян изстреля балистична ракета над Япония, която прелетя 3700 км по данни на Сеул.

Затишието оттогава даваше надежда на ООН, че санкциите имат ефект.

В реч пред ООН на 19 септември Тръмп предупреди, че ако Северна Корея продължи програмата си за въоръжаване, САЩ няма да имат друг избор, освен да разрушат тотално страната на „ракетния човек“ в Пхенян. Ким Чен Ун продължи войната на думи, наричайки Тръмп „ревльо с умствено разстройство“.

От идването си на власт Ким Чен Ун е тествал две междуконтинентални балистични ракети. Втората, изстреляна през юли, показа потенциала на Северна Корея да порази континенталната част на САЩ.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка