ПьонгЧанг - Олимпиада за 2,4 млрд. долара
Олимпиадата в Пьонгчанг е първата зимна в Южна Корея, която беше домакин на летните игри, в Сеул, през 1988 г. Игрите са третите през зимата в Азия (след Сапоро през 1972 и Нагано през 1998 г.). Бюджетът на игрите е 2,4 млрд. долара.
Пьончан загуби състезанието за домакин на Олимпиадата през 2010 г. (победителят тогава беше Ванкувър) и през 2014 г. (от Сочи), преди през 2011 г. да изпревари Мюнхен и Анеси още на първи тур и да получи реванш, припомня „Фигаро“.
6 от 12-те състезателни терена на игрите са построени специално за Олимпиадата. Олимпийският стадион ще побере днес 35 000 зрители за церемонията по откриването на игрите. След Олимпиадата и Параолимпиадата стадионът ще бъде разрушен, както се случи и в Гренобъл и Албъртвил.
Разтревожени от ниските температури в Северна Корея в момента, организаторите решиха да опънат около стадиона защитна преграда срещу вятъра – тя е от поликарбонат, висока е 3,5 метра и дълга 510 м.
По отрицателни температури и размер на града (43 000 жители) Пьонгчанг напомня на норвежкия Лилехамер (1994 г.).
Около Пьонгчанг, в планината Алпенсия, са разположени центровете за биатлон, ски спускане и ски скокове, снежният парк Феникс и алпийският център Йонпьон за техническите мероприятия. Крайбрежният Гангньон, на 20 км източно от града, съсредоточава всичко, свързано с леда – хокей, кънки, зимен дворец и център за кърлинг. В Чонсон, на 20 км южно от Пьонгчанг, е центърът за ски алпийски дисциплини.
Пьонгчанг, чието напомня на името на Пхенян, е на 80 км южно от демилитаризираната зона между двете Кореи. Двете страни, които са във фактическа война от десетилетия, ще дефилират заедно на откриването на игрите днес, както беше в Сидни през 2000, Атина – 2004 и Торино – 2006. Отборите им излязоха заедно за последен път на церемонията на азиатските зимни игри през 2007 г. в Чанчун.
В Олимпиадата ще участват 22-ма севернокорейски атлети – 3-ма в дисциплината ски бягане, 3-ма в ски спускане, 2-ма в кънки бягане, 2-ма фигурно пързаляне и 12 хокеистки, които ще са част от отбора на Южна Корея. За последен път Пхенян участва на Олимпиадата през 2010 г. във Ванкувър със само един спортист в дисциплината кънки бягане.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Затягане на мерките: Гърция следи с регистър и код продажбата на алкохол на непълнолетни
Свят |ЦИК: Важно е хората да проверят дали фигурират в избирателните списъци
България |Златото е напът да запише най-лошата си седмица от 6 години насам
Финанси |Компанията Unilever подготвя отдаляне на хранителния си бизнес и сливането му с McCormick
Компании |OpenAI планира настолно приложение, което обединява чат, програмиране и уеб сърфиране
Компании |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.