Моден бранд обвинен в оскърбяване на цял народ
Британската модна марка Timbuktu беше обвинена в културна апроприация (б.р. концепция, според която заемането или използването на елементи от една култура от членове на друга е негативно явление) заради регистрацията на търговска марка с името на западноафриканския народ Yoruba, съобщава CNN.
Според Службата за интелектуална собственост на Обединеното кралство, базираният в Англия бранд е регистрирал търговската марка с думата Yoruba през 2015 г. Преди дни собственикът на африканския културен център CultureTree Гбемисола Исими обаче подал заявление за регистрация на търговска марка с името Yoruba Stars, но получил отказ поради сходството на името с марката Timbuktu.
Предприемачът обвини английската марка дрехи в оскърбяване на неговия народ. „Това е върхът на културна апроприация. Как можете да заявите собственост върху това име, което по право принадлежи на хора от друг континент?! Никой не смее да направи това. Разбрах, че името на моя народ е завзето от двама бели британци от северната част на Англия. Ще се боря до последно и ще постигна справедливост! ", заяви той.
Потребители на социалните мрежи подкрепиха Ишими в Twitter.
„Не съм против многообразието и приобщаването, но защо да използваме имена на етнически групи? Скъпи Timbuktu, бъдете така добри да се откажете от това име!",
"За мен това е арогантност! Това е обидно. Yoruba не е за бели!",
„ Само глупаци биха могли да направят това. “,
„ Ще ги съдя “,
„ Имате ли представа колко ужасно изглеждате след всичко това? Осквернихте цял народ.”, гласят част от коментарите.
Британската компания все още не е излязла с официален коментар
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
При 96.41% обработени протоколи: ГЕРБ-СДС изпреварва ПП-ДБ за второто място
България |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |Министър Нейнски: Малко под 200 000 са гласувалите в чужбина български граждани
България |Мерц: Индустриалният AI се нуждае от по-малко регулации от страна на ЕС
Финанси |Около 300 млн. евро годишно се изплащат у нас за болнични заради стрес и прегаряне
България |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Времето: Ще бъде предимно слънчево, но още преди обяд от запад на изток ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност
България |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.