Почина модният дизайнер Пиер Карден

Почина модният дизайнер Пиер Карден

На 98-годишна възраст почина роденият в Италия френски моделиер и дизайнер Пиер Карден. Тъжната вест съобщили семейството му, цитирано от AFP. Карден е издъхнал в болница в Ньой.

Карден е роден в Италия през 1922 г. в семейството на богат търговец на вино, но емигрира във Франция като дете. През 1950 г. основава собствен дом на модата. При моделите си залага на абстрактен дизайн. Той стана прочут с въвеждането на смели геометрични форми в дизайна не само в дрехите, но и в много други стоки на лукса, като мебели, парфюми, писалки и т.н.

Той прави маските и костюмите на емблематичния френски филм La Belle et la Bete от 1946 г., когато е само на 24 г. и така става признат в дизайнерките среди. През 50-те години става един от малкото европейски дизайнери,  които пътуват в Азия и използват азиатски влияния в своите творби. До началото на 70-те години на миналия век става толкова популярен като бранд, че най-разнообразни стоки с неговото име се продават – писалки, парфюми, пури, дори консервни кутии със сардини.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Техники, които ще ви помогнат да заспите по-бързо
Кои са знаците, че се справяте по-добре в живота, отколкото си мислите?
Емблематичният фосил „Малкото стъпало“ – неочаквана еволюционна загадка
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Ядрената индустрия ще добави 15 реактора догодина след спада в капацитета през 2025 г.
На днешната дата, 16 декември. Рождениците днес