Американската централна банка ще решава с колко да повиши лихвите тази година

Американската централна банка ще решава с колко да повиши лихвите тази година

Американската централна банка ще решава днес и утре трудно уравнение: до какво равнище да повиши лихвите тази година, за да постави инфлацията под контрол, без това да тласне към рецесия най-голямата световна икономика, информира Франс прес. 
                                
През март Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ започна по-скоро предпазливо увеличение на лихвите (+0,25 процентни пункта), но пък то беше първото от 2018 г. 

След двудневното си заседание комитетът по паричната политика този път се очаква, освен ако няма изненади, да повиши лихвите с половин процентен пункт до диапазона от 0,75 на сто до 1 на сто. 

Самият Джероум Пауъл, президентът на Управлението за федерален резерв, обяви по-рано, че такова увеличение ще бъде обсъдено. На работен панел на централните банкери по време на срещите на Международния валутен фонд (МВФ) той подчерта, че е от "абсолютна важност" да се възстанови стабилността на цените и бързо да се повишат лихвите, за да може УФР да изпълни този прерогатив. 

Други членове на УФР още по-ясно изтъкнаха необходимостта от по-агресивна политика срещу нарастващата инфлация и напрежението на пазара на труда. Някои дори настояват подобни увеличения да бъдат направени поне на следващото заседание на институцията през юни, предава БТА. Необходими са спешни действия за овладяване на инфлацията, подхранвана от руско-украинската война и достигнала най-високо равнище от 1980-те години. 

Индексът на разходите за лично потребление (PCE), в който не влизат силно променливите категории на храните и енергията през март се е повишил с 6,6 на сто на годишна основа. Според индекса на потребителските цени (CPI), който се изчислява по друг метод, инфлацията е достигнала 8,5 на сто, което е най-бързият темп от декември 1981 г. 
    
Очаква се дискусиите на заседанието да бъдат особено оживени предвид изключително сложната ситуация, в която се намират ръководителите на УФР. Защото едновременно с инфлационния натиск, засилен в последно време и от локдауните в Китай, задълбочили проблемите с доставките, навсякъде по света растежът се забавя. Инструментите на УФР се смятат за най-ефикасни за обуздаване на търсенето и следователно - за забавяне на темпа на инфлацията. 

Освен решението за лихвите, американската централна банка се очаква да обяви и началото на свиването на балансите й - друг важен етап за нормализиране на паричната политика. 

Залогът е да се успокои търсенето, без да бъде спряно, тъй като потреблението остава основен двигател на американския растеж. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се сви с 1,4 на сто през първото тримесечие. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ