Британският парламент подкрепи съкращаването на чуждестранната помощ
Британските депутати официално подкрепиха предложението на премиера Борис Джонсън за съкращаване на чуждестранната помощ въпреки бунта на някои консерватори, включително бившия министър-председател Тереза Мей, пише европейската редакция на Politico.
Парламентарното мнозинство на британския премиер от 80 беше намалено на 35, тъй като 333 депутати гласуваха „за“, а 298 се противопоставиха на стъпката за намаляване на разходите за развитие в чужбина от 0,7% от националния доход на 0,5%.
Двадесет и четири консерватори гласуваха срещу правителството, включително Мей, бившият секретар по международно развитие Андрю Мичъл, председателят на комисията по отбрана Тобиас Елууд, бившият министър на кабинета Джереми Хънт и Том Тугендхат, председател на комисията по външни работи.
Финансирането за чуждестранна помощ беше намалено в началото на годината без промяна в законодателството, след като Джонсън заяви, че ходът е допустим съгласно действащия закон, който позволява временно да се пропусне целта при изключителни обстоятелства.
Правителството обаче беше жестоко критикувано, включително от председателя на Камарата на общините Линдзи Хойл, защото не предлага на депутатите шанс да ратифицират новата квота за разходи.
Нивото от 0,5% означава, че тази година ще бъдат изразходвани 10 милиарда лири за помощ, около 4 милиарда лири по-малко, отколкото ако първоначалният ангажимент е бил спазен.
НПО реагираха с ужас на новината. Ромили Грийнхил, британски директор на кампанията ONE, каза: „Днешният резултат е ненужно отстъпление от световната сцена, наложено от Министерството на финансите, точно в момента, в който Великобритания трябва да покаже лидерство.“
Тим Уейнрайт от WaterAid прогнозира, че съкращението ще струва „стотици хиляди човешки животи“. А бившият премиер на консерваторите Джон Мейджър каза, че правителството на Джонсън „трябва да се срамува от своето решение“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.