Експериментът Bitcoin City върви към провал

Експериментът Bitcoin City върви към провал

Експериментът Bitcoin City върви към провал

Правителството на Ел Салвадор добави още 500 биткойни към портфейла си през тази седмица,  отбелязвайки най-голямата му покупка на криптовалута досега. Според президента Найиб Букеле покупката е направена при средна цена от 30 744 долара за биткойн - или общо около 15,5 млн. долара. Това е втората голяма сделка след тази на 21 януари, когато страната придоби 410 жетона на средна цена от 36 585 долара.

Фиксидеята на президента на Ел Салвадор Найиб Букеле да построи Bitcoin City и да въведе биткойнта като основна валута в страната върви към провал. Още през март правителството трябваше да емитира облигации на стойност 1 млрд. долара, обезпечени с криптовалута. Половината от набраните средства са предвидени за изграждането на необходимата инфраструктура за енергия и копаене на новите пари, а останалите  500 млн. долара - за купуване на още цифрова валута. Поне такива бяха плановете на Букеле през ноември, когато презентира Bitcoin City. Тогава стана ясно, че облигациите ще бъдат валидни за 10 години при 6,5% лихва. С други думи, ако предложението се материализира, Ел Салвадор ще трябва да плати около 1,65 млрд. долара на инвеститорите.

Инструментите са почти готови, но международният контекст не позволява емитирането им, обяви наскоро по местната телевизия финансовият министър Алехандро Селая.

Междувременно доларовите облигации на страната се сринаха с 24% от началото на годината и са едни от най-лошо представящите се в индекса на JPMorgan за развиващи се пазари. Причината за това са опасенията относно способността на правителството да покрие задължения по книжа за 800 млн. долара с падеж през януари 2023 г. Миналата седмица Moody’s намали кредитния рейтинг на страната до Caa3 заради нарастващия риск от дефолт.

40-годшиният Букеле потвърди, че не се отказва от плановете си. По всички изглежда, че ентусиазмът му е заразителен, поне що се отнася до жителите на малкото градче Ла Юнион в източната част на Салвадор, които се надяват, че инвестицията ще даде тласък на икономиката.

Новото Елдорадо

Облечен в бели одежди президентът Найиб Букеле се изправи пред бъдещи инвеститори за да обяви плановете си за създаването на Bitcoin City в подножието на вулкана Кончагуа, чиято геотермална енергия ще захранва добива на крипто валутата, както и нуждите на града. Той въодушевено описва бъдещето, като ползва препратки към античността. Казва, че новият град е вдъхновен от легендарните градове, построени от Александър Велики. „Това не е просто красива идея. Това е еволюцията на човечеството“, изстрелва Букеле, сред залпове от светлина и дим, на фона на песен на AC/DC. На екрана зад него се сменят едно след друго изображения, най-впечатляващото от които е поглед от въздуха на площада на бъдещия град със знака на биткойн в средата.

Букеле обеща, че градът ще е в хармония с околната среда и жителите му ще бъдат освободени от данъци, освет от ДДС със ставка от 13%. От тях 6,5 на сто ще се заделят за държавните облигации, а другата част ще се администрират от общината за предоставянето на публични услуги и други градски нужди.

Помпозната презентация се провежда на фона на преговорите, които кабинетът на Букеле води по същото време с МВФ за отпускането на 1,3 млрд. долара заем, защото страната едва ли ще се справи с предстоящите през 2023-а плащания.

Оптимистите

За предприемачи като Хуан Майен, мениджър на хондураската компания TGU Consulting Group, Ел Салвадор е обетованата земя, където може да платите кафе или пица с електронен портфейл. Майен вярва, че това ще стимулира използването на криптовалути в региона.

„Наскоро инсталирахме първия биткойн банкомат в Хондурас, но това, което прави правителството на Ел Салвадор, е много иновативно“, смята Майен. Той е уверен, че проектът на Букеле ще има огромен успех.  Амилкар Алварадо, мениджър на магазин за обувки в малкото градче Ла Юнион в източната част на Салвадор, казва, че повечето му съграждани приветстват проекта. „Тук в Ла Юнион търговията е слаба. Градът се нуждае от места като Bitcoin City да стимулират икономиката, както това става в Сан Салвадор“, казва търговецът. Той е уверен, че родното му градче може да се превърне във важен туристически център.

Кристиан Флорес, комисарят по стратегически проекти на президента, смята, че излизането на Салвадор на световната сцена на криптовалутите е дало икономически тласък на страната.  Бъдещият град е само част от поредицата правителствени проекти за развитие на южния район. „Тази година постигнахме ръст от 10 пр. пункта – за пръв път в историята на страната, и постигнатото дължим на икономическата стратегия", уверен е Флорес. По думите му вече има над 2000 инвеститори с капитал 6 млрд. долара в биткойнти, готови да подкрепят проекта.

МВФ обаче предупреди, че публичният дълг на страната може да стигне до 95% от БВП до 2026 г. и че използването на биткойн като законна валута крие сериозни рискове поради нестабилността на криптовалутите.

Скептиците

За 45-годишната Далила Мелендес, която живее на 195 мили от мястото на събитието, новината е като от друга планета. „В Сояпанго никой не използва тези биткойни, нито моите приятели, нито съседите ми, нито ги получават в магазина. Те не ни служат, защото тук всичко се плаща в долари. Този план на президента е за други хора", смята Мелендес, която работи във фабрика в Сан Бартоло.

Много салвадорци, като Далила Мелендес, не се доверяват на пари, които не могат да докоснат, и предпочитат да плащат в долари за ежедневния си живот. „В моя квартал много хора взеха трийсете долара от портфейла на Chivo, но след това не го използваха повече. Не разбираме много от това“, признава жената, имайки предвид цифровия биткойн портфейл, който правителството създаде, за да насърчава използването на биткойни.

Данните от проучване сочат, че ако трябва да избират с какво да плащат, 91,4% от хората предпочитат  долара, а само 4,9 на сто – биткойнт.

Няколко анализатори и експерти казват, че е невъзможно проект от такъв мащаб да се материализира през следващите години. „Ел Салвадор има природни ресурси за генериране на енергия, но няма инфраструктура. Трябва да помним, че сме една от най-бедните страни в региона. Тези пари могат да бъдат инвестирани в здравеопазване и образование", посочва Мигел Круз, директор в Центъра за Латинска Америка и Карибите към Международния университет във Флорида.

Скептичен е и Рикардо Кастанеда Анчета, икономист от Централноамериканския институт за фискални изследвания, според когото проектът е „отчаян опит за търсене на финансиране на популистки програми”.

 „Рисковият профил на Ел Салвадор се покачи до невиждани досега нива. Ако страната излезе да пусне облигации на международните пазари, ще трябва да плати лихва от 14 или 15%. Другояче казано - това би било финансово самоубийство. Според мен правителството търси алтернативи, в случай че МВФ откаже нов заем”, смята Кастанеда Анчета.

Стимулите за привличане на инвестиции в страната са нож с две остриета, казват анализатори, тъй като на правителството липсва институционален контрол за откриване и санкциониране на дейности за пране на пари, свързани с биткойни. „Правителството на Салвадор се характеризира със систематично унищожаване на институциите за политически и финансов контрол. В допълнение, всички проекти с биткойни не са прозрачни. Така че не знаем кой ще гарантира, че това не са операции за пране на пари“, коментира Мигел Круз.

Рай за пране на пари

Биткойн е създаден за извършване на транзакции без намесата на доверени трети страни, като централни банки или финансови институции. Затова той е толкова атрактивен за Букеле – това означава харчене на част от бюджета на страната на дълбоко спекулативен пазар, много по-спекулативен, отколкото инвестирането в стоки като петрола, например.

„Това е почти като национално казино. Това е игра с публични пари, които залагаш без никаква сигурност. Ако има късмет и генерира много пари, в крайна сметка не е ясно как ще бъдат инвестирани и разпределени в страната. Но най-лошото е, че биткойн пада и това е непоправима загуба за такава бедна нация ", посочва Мигел Круз от Международния университет във Флорида.

Той и колегите му твърдят, че според редица доклади биткойнът е предпочитаната валута за много незаконни дейности, като компютърни атаки, или за сложни цифрови мрежи за незаконна търговия с наркотици и оръжия и дори за наемане на убийци. „Понастоящем правителството няма способността да определи дали биткойн идва от инвеститор, който го е получил чрез копаене, при законен обмен или от някой, който изнудва или се занимава с трафик на наркотици. Престъпниците ще намерят плодородно поле, защото няма институционална рамка - Ел Салвадор може да се счита за рай за пране на пари", твърди Кастанеда Арчета от Централноамериканския институт за фискални изследвания. Според него е твърде опасна липсата на „няма правна рамка“ за откриване и санкциониране на незаконни операции, извършвани с криптовалути.

По материали от чуждия печат Светлана Тодорова-Ваташка

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ