Двустранно господство в глобалното икономическо състезание
Европа може да изостане значително от САЩ и Китай заради пандемията, заяви главният изпълнителен директор на Siemens Джо Кезер, цитиран от Ройтерс.
Последствията от Covid-19 могат да навредят на европейската конкурентоспособност чрез ускоряване на икономическото доминиране на САЩ и Китай, предупреди той.
Според Кезер, който е и председател на Азиатско-тихоокеанския комитет на германския бизнес (APA), Европейският съюз се нуждае от обща икономическа политика, за да не бъде притиснат от двата икономически гиганта.
„Вероятно САЩ и Китай ще излязат по-силни от настоящата криза“, каза той. „САЩ е дом на големите компании в сектора на технологиите и цифровизацията“, добави той.
Китай, която бе първата страна, засегната от Covid-19, сега има икономическа „преднинa“ от няколко месеца в сравнение с останалите страни. „Китайските компании вече работят по големи проекти, докато Европа все още обсъжда как могат да бъдат възстановени прекъснатите вериги за доставки“, каза Кезер.
Голяма част от китайската промишленост като автомобилния сектор отново работи на нивата, подобни на тези от края на 2019 г., докато вътрешните продажби се подпомагат от икономически стимули.
„Китай в момента запълва международните празноти в инфраструктурния сектор, като производство на електроенергия и други големи отрасли“, обясни Кезер. Според него Германия, която е основен износител, би могла да бъде засегната от разкъсването на многостранните връзки между САЩ и Китай.
Европа със своето население от 500 милиона все още може да бъде трети основен играч заедно с двете държави, въпреки че трябва да бъде радикално фокусиран върху иновациите, добави Кезер.
„И така, какъв е отговорът на това застрашаващо, двустранно господство от страна на Китай и САЩ? Европа, Европа, Европа - редът зависи от самите правителства“, каза в заключение Кезер.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.