Френският държавен дълг се е увеличил с 6500 евро/човек по време на пандемията

Френският държавен дълг се е увеличил с 6500 евро/човек по време на пандемията

Публичният дълг на Франция е нараснал значително поради пандемията от коронавируса и съпътстващата я икономическа криза, като се е увеличил с 6500 евро на гражданин. Това заяви в интервю за Le Parisien ръководителят на Сметната палата на страната Пиер Московиси, информира Агенция "Фокус". 

„Преди пандемията държавният дълг е бил около 2 400 милиарда евро, тоест почти 100% от БВП. Но във връзка с разходите, направени поради кризата в здравната система, както и последиците от икономическата криза, тя се е увеличила с около 6500 евро по отношение на гражданин. Това показва мащаба на проблема. Не трябва да го подценяваме“, казва Московиси. 

Според него, френската икономика претърпява „мощен шок“, тъй като правителството е трябвало да въведе „безпрецедентни" мерки за борба с пандемията и подкрепа на гражданите, но Сметната палата не поставя под съмнение политиките на властите.

„Изключителните времена изискват изключителни мерки. Трябваше да спасим икономиката и да запазим социалната сплотеност. Но това прави мисията на Сметната палата още поважна - в крайна сметка, за да похарчите много, трябва да харчите правилно“, подчерта ръководителят на Сметната палата на Франция. 

Както Московиси обясни пред Le Parisien, задачата на правителството е да търси начини за намаляване на публичния дълг в средносрочен план, тъй като той е рисков фактор за икономиката и заплашва да се превърне в „тежест“ за бъдещите поколения. По думите му, Сметната палата вече е поискала от законодателите да работят по планиране на публичните разходи, „начертаване на траектория за няколко години“, а съответният законопроект ще бъде представен през пролетта на 2021 г. 

Запитан кой ще плати тази сметка, ръководителят на Сметната палата казва: „Някои вероятно мечтаят да отпишат публичния дълг, но това ще доведе до сериозни загуби за вложителите, така че не мисля, че това ще се случи. Други очевидно се надяват на монетизиране на дълга, но дори ако Европейската централна банка предприема сериозни стъпки в това отношение, човек трябва да разбере, че нейните правомощия и ресурси не са неограничени. И накрая, някой залага на преразпределението на дълга като част от паневропейския план за икономическо възстановяване. Този план ще бъде основен пробив, но остава ограничен начин. Накратко, винаги ще имаме дълг. Това е неизбежно и разумните граждани на страната разбират това. Дългът може да бъде облекчен, плащанията отложени и регулирани по някакъв начин, но в крайна сметка той трябва да бъде платен. През следващото десетилетие почти сигурно ще имаме по-висок национален дълг, отколкото преди пандемията на коронавируса. Вече свикнахме с този вирус и живеем с него - ще свикнем и с дълговете“. 

Московиси предупреди, че Париж ще трябва да предприеме определени мерки. „Най-важното тук е нашата колективна воля: ще трябва да пестим средствата си, да върнем икономиката към растеж и в средносрочен план да поемем контрола върху държавните разходи. В противен случай националният дълг може да нарасне рязко до 140% от БВП“, казва ръководителят на Сметната палата на Франция пред Le Parisien.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ