Марк Рюте: НАТО не може да си позволи да сваля евтини дронове със скъпи ракети

Западните военни не могат да продължат да свалят навлизащи във въздушното пространство дронове със скъпи ракети. Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте, като добави, че НАТО бързо се учи от Украйна как да противодейства на руските дронове, предаде Bloomberg.
„Не е устойчиво да сваляте дронове, струващи хиляда или две хиляди долара, с ракети, които ви струват може би половин милион или един милион долара. Всички ние бързо развиваме технологиите и се учим от украинците.“, каза Рюте в интервю за Bloomberg Television.
През последните дни страните от НАТО се сблъскаха с поредица от нарушения на въздушното пространство от руски самолети и дронове – инциденти, които представляват безпрецедентно изпитание за доверието в алианса в момент, когато Москва засилва атаките си срещу гражданската инфраструктура на Украйна.
Съюзниците от алианса публично не са на едно мнение относно това какво да правят с руските самолети, преминаващи във въздушното пространство на НАТО – да ги свалят или не. Но на напрегната среща в Москва европейски дипломати предупредиха Кремъл тази седмица, че НАТО е готов да отговори на по-нататъшни нарушения на въздушното си пространство с пълна сила, включително чрез сваляне на руски самолети, съобщи Bloomberg.
Рюте отказа да коментира тези разговори. Той обаче нарече скорошните нахлувания на дронове в Дания „много тревожни“. Правителството там разследва потенциално руско участие.
Руски представители отрекоха самолетите им да са преминали във въздушното пространство на Естония и настояха, че не се опитват да тестват НАТО. Те също така заявиха, че друг инцидент, по време на който дронове са навлезли във въздушното пространство на Полша, е бил резултат на грешка.
Рюте също така заяви, че ролята на президента на САЩ Доналд Тръмп е била положителна за алианса, предвид натиска му върху държавите членки да увеличат военните разходи.
„Винаги съм бил уверен в НАТО, но мисля, че встъпването в длъжност на президента Тръмп наистина помогна“, каза Рюте. Той подчерта, че целта сега е да се окаже нов натиск върху президента Владимир Путин, „така че той ще седне на масата за преговори“. „Уверен съм, че ще постигнем това“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.