Генерал, обвинен в изтезания, стана президент на Интерпол

Генерал, обвинен в изтезания, стана президент на Интерпол

Общото събрание на Интерпол избра генерал-майора Ахмед Насер ал-Раиси от ОАЕ за свой президент, след като 68.9% от вота на държавите членки беше в негова полза, съобщават от полицейската организация.

До избора му се е стигнало след три тура на гласуване. Според член 16 от Конституцията на Интерпол „за избора на президента се изисква мнозинство от две трети; ако такова мнозинство не бъде получено след второто гласуване, е достатъчно обикновено мнозинство“. Мандатът на Раиси е 4 години.

На този фон обаче правозащитни организации и членове на Европейския парламент се опасяват, че Интерпол ще бъде изложена на риск от експлоатация от репресивни режими. Назначаването е последвано от щедро финансиране от Обединените арабски емирства за Интерпол и обвинения, че Абу Даби е злоупотребил със системата си за „червени известия“ за издирвани заподозрени, за да преследва политически дисиденти, пише „Франс прес“.

През последните месеци жалби за изтезания са подадени към генерала във Франция и Турция, която бе домакин на Общото събрание на Интерпол в Истанбул тази седмица.

Ролята на Раиси до голяма степен е церемониална и се изпълнява доброволно на непълно работно време. Генералният секретар на Интерпол, Юрген Щок, е ангажиран с ежедневното управление на организацията. Той бе преизбран на поста си за още пет години през 2019-а.

Другият кандидат за поста бе Шарка Хавранкова от Чехия, офицер, който наблюдава международното сътрудничество на страната по полицейските въпроси.

Хиба Заядин, изследовател от Персийския залив от Human Rights Watch, осъди избора на Раиси и в Twitter написа, че това е „тъжен ден за правата на човека и върховенството на закона в световен мащаб“.

Трима членове на Европарламента написаха писмо до председателя на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, за да предупредят за въздействието от назначението на генерала. „Изборът на генерал ал-Раиси ще подкопае мисията и репутацията на Интерпол“, пишат те.

Един от жалбоподателите срещу Раиси, британецът Матю Хеджис, коментира, че е бил задържан и измъчват между май и ноември 2018 г. в ОАЕ, след като бил арестуван по фалшиви обвинение в шпионаж по време на учебно пътуване.

В друга жалба адвокати от Центъра за правата на човека в Персийския залив обвиняват генерала в „актове на изтезания и варварство“ срещу правителствения критик Ахмед Мансур.

Нито едно от тези оплаквания не е довело до официално съдебно производство срещу Раиси.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ