Германците намалиха консумацията на бира

Германците намалиха консумацията на бира

Всяка година германската статистическа агенция публикува съобщение за еволюцията на консумацията на бира с алкохол в страната. Данните обаче разкриват, че германците пият по-малко бира с всяка изминала година - тенденция, която се влоши с Covid-кризата и която тревожи производителите.

Продажбите на бира в Германия достигат общо 8,5 милиарда литра през 2021 г., което представлява спад от 187,7 милиона литра или 2,2% в сравнение с обема на продадената бира през 2020 г. Това е втора поредна година на спад, след като обемът на продадената бира през 2020 г. беше с 5,5% по-нисък в сравнение с 2019 г., показва доклада на Федералната статистическа служба (Destatis), предава eleconomista.es

В този смисъл Destatis посочи неблагоприятното въздействие върху продажбите, произтичащо от затварянето на ресторанти и отмяната на големи събития, което допринесе за намаляване на продажбите особено през месеците януари (-27%) и февруари (-19,1%). Германската статистическа служба уточнява, че тези цифри не включват продажбите на безалкохолни бири, малцови напитки или вносна бира от страни извън Европейския съюз (ЕС).

Тази тенденция обаче не е нова. Германците намаляват консумацията на бира от години. В средата на 70-те германците пият средно по 150 литра бира годишно. До 1991 г. този брой вече е паднал до 141,9 литра на човек, а до 2021 г. е спаднал до 101 литра, около две трети от това, което е било през 70-те години на миналия век, показват данни на министерството на храните и земеделието. 

Тези цифри обаче не отчитат консумацията на безалкохолна бира. Този вид бира нараства експоненциално през последните години с по-голям асортимент и видове бири, които не съдържат алкохол, което намалява броя на калориите и негативните ефекти на бирата.

От друга страна, има промени в живота на хората и еволюцията на икономиката и обществото. "Една от причините е по-голямата мобилност, която имаме днес, и по-строгите правила за движение. Хората трябва да шофират до работа и сега са изправени пред по-строги разпоредби срещу пиенето на алкохол. Имаме и по-малко работа в селското стопанство или физическата работа. Има повече умствен труд. В съзнанието на хората бирата не е здравословна. Консумацията на всичко, което изглежда нездравословно, е намаляло", коментира  пред вестник The Local експертът Валтер Кьониг от Баварската асоциация на пивоварите. 

В същото време, когато консумацията на бира е намаляла между 1991 и 2021 г., консумацията на (бутилирана) вода почти се е удвоила, от 79 литра на човек до около 160 литра на човек, показват данни на министерството на храните. Консумацията на вино остава почти същата - 20,5 литра на човек.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ