Главният прокурор на САЩ ще преследва отговорните за щурма на Капитолия
Главният прокурор на САЩ, Мерик Гарланд обеща, че правосъдното министерство на страната ще държи отговорни всички, свързани с щурма на сградата на Конгреса на 6 януари миналата година, независимо дали са присъствали физически на мястото на инцидента, или не, предаде „Гардиън“.
Това изказване идва в момент, в който Гарланд е изправен пред призиви за засилване на разследванията около атаката на Капитолия и по-специално за наказателно преследване на онези, помогнали за организиране на мероприятието, в което се включиха поддръжници на бившия президент Доналд Тръмп.
В тържествена реч за първата годишнина от нападението главният прокурор обясни, че няма значение дали извършителите сред щурмуващите Капитолия, или са извършили "други престъпления, предизвикали хаос" в деня на нахлуването на демонстранти в сградата, превърнала се в символ на американската демокрация.
„Правосъдното министерство остава решено да държи всички извършители на 6 януари на всякакво ниво отговорни по закон, независимо дали са присъствали в този ден, или са били по друг начин наказателно отговорни за нападението над нашата демокрация“, каза Гарланд.
Той припомни отново някои от най-шокиращите събития тогава. „В резултат на това процедурите в двете камари бяха прекъснати с часове – намеса в основен елемент на американската демокрация – мирно прехвърляне на властта от една администрация към друга“, допълни главният прокурор.
Той не спомена Тръмп по име и в съответствие с дългогодишното правило на правосъдното ведомство да не коментира текущи разследвания не посочи в подробности каквито и да било възможни инициативи, които министерството да преследва във връзка с бившия държавен глава на САЩ, неговото семейство или неговите съюзници.
Внимателно подготвената реч на Гарланд изглеждаше предназначена да отговори на опасенията относно фокуса на разследването. Той отбеляза, че разбира големия обществен интерес към случая и обеща, че действията, предприети от властите до момента, „няма да бъдат последните“.
Разследването на събитията от 6 януари е едно от „най-големите, най-сложните и най-ресурсоемките разследвания“ в историята на нацията. Към днешна дата следователите са издали 5 хил. призовки и заповеди за обиск, иззели са 2 хил. устройства, прегледали са 20 хил. часа видеозаписи, претърсили са 15 терабайта данни и са получили около 300 хил. насоки от обществеността.
Над 600 души в почти всичките 50 щата и окръг Колумбия бяха обвинени за ролята си в атаката, при която бяха ранени 140 служители на реда. Петима от защитавалите Капитолия в този ден са загинали от деня на инцидента досега.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.