Говорител на талибаните се обади на водеща на „Би Би Си“ в ефир


Водеща на „Би Би Си“ с афганистански произход ненадейно получи обаждане от говорител на талибаните по време на ефир днес, часове след като екстремистката група свали правителството на азиатската държава.

Ялда Хаким запази равновесие, когато Сухаил Шахин набра мобилния ѝ телефон. Тя бързо го прехвърли на високоговорител и затрупа представителя на бунтовниците с въпроси в момент, в който те декларираха победа в Кабул, 20 години след като властта им бе отнета от САЩ, пише „Ню Йорк Поуст“.

Събеседниците се увериха, че се чуват помежду си и след това Шахин изнесе реч, в която обеща мир в Афганистан. „Не трябва да има никакво объркване, уверяваме хората от Афганистан в град Кабул, че техните имоти и животът им са в безопасност. Няма да има отмъщение за никого. Ние сме слуги на народа и на тази страна“, обяви той.

Шахин допълни, че очакват мирно предаване на властта, както и че искат „ислямско правителство“. Освен това каза, че талибаните ще уважават правата на жените и ще им дадат достъп до образование.

Колегите на Хаким я похвалиха за запазването на самообладание след получаването на изненадващото обаждане. „Това интервю с талибан на „Би Би Си“ е просто главозамайващо. Всичките 32 минути от него. Ялда Хаким е абсолютен бос“, коментира журналистката Асма Мир.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

​​​​​​​Круизен кораб с над 200 души на борда заседна в река Дунав заради ниско ниво на водите
Коледните бонуси в Словения стават задължителни
„Киев пост“: Освен в Румъния, САЩ ще намалят военното си присъствие и в България, Унгария и Словакия
Българите плащат двойно по-ниски сметки за ток от средното за ЕС
В навечерието на Хелоуин: Тиквата може да крие токсични тайни
Си Дзинпин призовава азиатските държави да поддържат веригите за доставки стабилни и да работят заедно в „бурните“ времена
Цените на петрола са се насочили към трети пореден месечен спад
Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.