Инфографика: Как се променят горите по света?

Инфографика: Как се променят горите по света?

Освен че са белите дробове на планетата ни, горите са и ключов източник за развитието на дивата природа заради хабитата, който ѝ предлагат. Обезлесяването застрашава тази природна инфраструктура, освобождавайки въглерод в атмосферата и намалявайки разнообразието на дивата природа, пише Visual Capitalist.

Платформата е проектирала графика, която разглежда глобалното обезлесяване и растежа на горите през последните 30 години, използвайки данни от Организацията по прехрана и земеделие към ООН.

Днес горите съставляват около 31% от общата земна площ на Земята, обхващаща 40,6 млн. квадратни километра. През последните три десетилетия сме загубили над 4% от горите си, което е равно на площ около половината от размера на Индия.

За изминалите 30 години Азия и Европа са двата региона със значителен общ растеж на горите. Океания не отбелязва значителна промяна, а Северна и Централна Америка бележат намаляване.

Най-голямо е обезлесяването в Африка, както и в Южна Америка и Карибите. Двата региона са загубили над 15% от горите си. Това до голяма степен се дължи на факта, че разполагат с големи горски площи.

Въпреки загубата на гори по света да е голяма, от друга страна, темпът на загуба се забавя през последните три десетилетия. Средно 78 хил. кв. км са губени всяка година между 1990 и 2000 г., но между 2010 и 2020 г. тази цифра е спаднала до около 47 хил. кв. км, което означава, че обезлесяването е намаляло с близо 40%.

Бразилия, където се намира по-голямата част от Амазонската екваториална гора, отбелязва малко над 920 хил. кв. км нетна загуба на гори, която до голяма степен е подхранвана от фермери, използващи земята за отглеждане на добитък за говеждо месо. Смята се, че 80% от обезлесената земна площ на Амазонка е заменена с пасища, а полученото производство на говеждо месо е известно като едно от най-лошите за околната среда по отношение на въглеродните емисии. Друг голям двигател на обезлесяването е земеделието, свързано със семена и палмово масло.

Вижте и пълната инфографика.

[[{"fid":"386336","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":5876,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Visual Capitalist

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“