Инфографика: Как се променят горите по света?

Инфографика: Как се променят горите по света?

Инфографика: Как се променят горите по света?

Освен че са белите дробове на планетата ни, горите са и ключов източник за развитието на дивата природа заради хабитата, който ѝ предлагат. Обезлесяването застрашава тази природна инфраструктура, освобождавайки въглерод в атмосферата и намалявайки разнообразието на дивата природа, пише Visual Capitalist.

Платформата е проектирала графика, която разглежда глобалното обезлесяване и растежа на горите през последните 30 години, използвайки данни от Организацията по прехрана и земеделие към ООН.

Днес горите съставляват около 31% от общата земна площ на Земята, обхващаща 40,6 млн. квадратни километра. През последните три десетилетия сме загубили над 4% от горите си, което е равно на площ около половината от размера на Индия.

За изминалите 30 години Азия и Европа са двата региона със значителен общ растеж на горите. Океания не отбелязва значителна промяна, а Северна и Централна Америка бележат намаляване.

Най-голямо е обезлесяването в Африка, както и в Южна Америка и Карибите. Двата региона са загубили над 15% от горите си. Това до голяма степен се дължи на факта, че разполагат с големи горски площи.

Въпреки загубата на гори по света да е голяма, от друга страна, темпът на загуба се забавя през последните три десетилетия. Средно 78 хил. кв. км са губени всяка година между 1990 и 2000 г., но между 2010 и 2020 г. тази цифра е спаднала до около 47 хил. кв. км, което означава, че обезлесяването е намаляло с близо 40%.

Бразилия, където се намира по-голямата част от Амазонската екваториална гора, отбелязва малко над 920 хил. кв. км нетна загуба на гори, която до голяма степен е подхранвана от фермери, използващи земята за отглеждане на добитък за говеждо месо. Смята се, че 80% от обезлесената земна площ на Амазонка е заменена с пасища, а полученото производство на говеждо месо е известно като едно от най-лошите за околната среда по отношение на въглеродните емисии. Друг голям двигател на обезлесяването е земеделието, свързано със семена и палмово масло.

Вижте и пълната инфографика.

[[{"fid":"386336","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":5876,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Visual Capitalist

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ