Как работят американските избори

Как работят американските избори

Една от най-влиятелните нации света избира държавен лидер - избор, който е с отзвук, последствия и влияние върху целия свят. Но как работят американските избори и по какъв начин ще бъде решено дали Хилари Клинтън или Доналд Тръмп ще бъде следващият американски президент? 

Би Би Си обяснява:

Когато САЩ избират президент, те не само избират държавен глава, но и ръководител на правителството на страната, върховен главнокомандващ на най-голямата армия на планетата. Процесът е следният. 

Технически, за да се кандидатираш за президент, трябва да си роден в САЩ американски гражданин на не по-малко от 35 години, и да имаш гражданство от поне 14 години. 

Почти всеки президент на Америка от 1933 г. насам е бил преди това губернатор, сенатор или военен генерал с пет звезди, преди да си помисли да получи партийна номинация и да си подсигури медийно внимание. На изборите през 2016 г. от една страна имаше 10 губернатори, или бивши губернатори, сред кандидатите и 10-има души, които са били сенатори, въпреки че мнозина отпаднаха. 

Двете водещи политически сили - на Републиканците и Демократите - номинират по един човек, който да ги представлява на изборите. Партиите организират първични избори във всеки щат и в презокенанската територия, започвайки през февруари - това ще определи кой ще стане официалният президентски кандидат. Колкото повече състезания в щатите печели един кандидат, толкова повече делегати поемат ангажимент да го подкрепят на общопартиен конгрес.

Демократът Хилари Клинтън и републиканецът Доналд Тръмп бяха ясните победители през 2016 г. и бяха официално номинирани от партийните им конгреси през юли. Те бяха двама от най-популярните кандидати в модерната американски история. На конгресите партиите им представиха и техните кандидати за вицепрезиденти - сенатор Тим Кейн от Вирджиния за Клинтън и губернаторът от Индиана Майк Пенс за Тръмп. 

Повечето гласове ще бъдат преброени на 8 ноември. Кандидатът с най-много гласове във всеки щат ще стане кандидатът, който този щат подкрепя за президент.

Всичко се свежда до система, основана на Електорална колегия - това е група от хора, които избират победителя, по-точно 538 души. Само половината от тях - 270, са достатъчни да се избере за президент един човек (Клинтън или Тръмп). Всеки щат има определен брой "електори", на базата на населението му по последни национални преброявания. (Често се случва те да са толкова, колкто е броят на окръзите в съответния щат, плюс двама сенатори). Но не всички щати са равни. Калифорния, например, има над 10 пъти по-голямо население от Кънектикът, така че има и по-тежка дума. 

Когато гражданите гласуват за своя президентски кандидат, те всъщност класуват за електори, някои от които са заявили подкрепа за един кандидат, други за друг. 

И тук става интересно. В почти всеки щат (освен в Небраска и Мейн), победителят взима всичко - победителят, който спечели най-много електори в Ню Йорк, например, ще получи всичките 29 от нюйоркските гласове на електори. Който спечели над 270 гласа на електори, става следващият президент. 

Затова са важни т.нар. колебливи щати. Кои са те през 2016 г.? 

Републиканците по принцип твърдо разчитат на Тексас - те не си хабят парите за кампании в този традиционно консервативен, "бял", богат американски щат. По същия начин Калифорния е крепост на Демократите. 

Колебливите щати, където вотът може да залитне и в двете посоки, са Флорида, с 29 електори (широко е известно, че той реши резултата от президентските избори през 2000 г. в полза на Джордж Буш-младши), Охайо, Вирджиния, Колорадо, Северна Каролина, Невада. 

Инаугурацията на президента на САЩ, избран днес, ще бъде на 20 януари на следващата година след изборите, или 20.01.2017 г., както е записано в Конституцията. 

Изборът ще окаже голямо въздействие върху Конгреса на Америка, където Републиканците в момента имат мнозинство в 100-членната камара. Демократите имат нужда от 4 места, за да получат контрола върху него, ако Хилари Клинтън спечели, при положение че американският вицепрезидент автоматично става член на Сената. Ако Тръм спечели, тя ще има нужда от пет. 

В Камарата на представителите на САЩ всичките 435 места ще бъдат оспорвани, Републиканците ги контролираха от 2010 г. и сега държат 247 места, спрямо Демократите със 188. Това означава, че Демократите ще трябва да спечелят 30 места, за да си възобновят контрола. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ