Принцът, който управлява най-дълго под знака на Короната

Принцът, който управлява най-дълго под знака на Короната

Принцът, който управлява най-дълго под знака на Короната

Принц Филип, съпругът на британската кралица Елизабет II, почина днес на 99 години. Двамата бяха най-дълго управляващата монархическа двойка – цели 74 години, което е рекорд както в световната история, така и в тази на Британската империя.

[[{"fid":"372040","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":712,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Кралската двойка на парад през 2016 г. по повод 90-я рожден ден на Елизабет II. Снимка: Getty Images

Най-често задаваният въпрос за него винаги е бил – щом Елизабет е кралица защо Филип е принц? Причината е, че тя наследява трона от баща сиКрал Джордж VI, а традицията на британската империя повелява, че когато мъж се жени за управляваща кралица, неговата титла е бъде принц.

Произходът на принц Филип го свързва с Балканите. Той е роден на 10 юни 1921 на гръцкия остров Корфу и е най-малкото дете и единствен син на принц Андреас Гръцки и Датски и принцеса Алиса Батенберг.

Бащата на принц Андреас е крал Георгиос I Гръцки, който е роден в Копенхаген в династията Олденбург, която управлява Дания от 1448 г. Само на 17 годишна възраст през 1863 г. Георгиос (тогава все още с рожденото си име Кристиан-Уилям) е избран от гръцкото Народно събрание да бъде вторият крал на освободената наскоро страна. Крал Георгиос I управлява дълго, но е убит от алкохолик без  политически мотиви в разгара на Втората балканска война през 1913 г., докато се разхожда в Солун.

Андреас е четвъртият му син и седмо дете. Принц Филип се ражда по време на Гръцко-турската война 1919-1922 г., докато баща му принц Андреас ръководи военна дивизия на гръцката армия. По време на войната обаче той не изпълнява нареждане за атака, заради което след войната е осъден. Под заплаха от смъртно наказание или саморазправа принц Андреас и семейството му, лишени от гръцко гражданство, бягат с датските си паспорти и заживяват в изгнание в покрайнините на Париж.  

[[{"fid":"372041","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":828,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Лейтенант Филип Маунбатън отдава чест в двор на Кралското военноморско офицерско училище в Кинсмур, Хоторн, Англия, през 1947 г. Снимка: Getty Images

Принц Филип учи в американско училище във Франция, а след това във Великобритания. Неговите три сестри се женят за германски принцове и се преместват да живеят в Германия. През 1933 г. Принц Филип също се премества да учи в Германия – в училището Schloss Salem, собственост на семейството на един от неговите зетьове. Само 2 години по-късно засилването на нацисткото движение кара основателя на училището, който е от еврейски произход, да избяга в Шотландия, където основава училището Gordonstoun, където Филип също се премества да учи.  

На 18 години принц Филип завършва с отличие курс за кадети във военно училище в Дартмут и след това се присъединява към Британските военноморски сили. В Дармут, по време на посещение, Филип се запознава с Крал Джордж VI и неговите две дъщери. След това започва да си кореспондира с 13-годишната тогава принцеса Елизабет.

По време на Втората световна война Филип служи в Средиземно море, като участва при битката за Крит и настъплението в Сицилия. Издигнат е в чин първи лейтенант на 21 години, един от най-младите в армията.

[[{"fid":"372042","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":669,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Сватбата с Елизабет през 1947 г. Снимка: Getty Images

След войната Филип иска от Крал Джордж VI ръката на Елизабет и получава съгласие, при условие, че сватбата е след 21 годишнината й. Към март 1947 г. Филип се отказва от гръцката и датската си титла и приема фамилията на майка си – Маунтбатън, което е английската версия на оригиналното Батенберг. Майка му е правнучка на британската кралица Виктория, като по тази линия Филип е трети братовчед на Елизабет. С промяната Филип става натурализиран британски гражданин, а също така официално сменя вярата си от гръцко православие и става част от Английската църква.

[[{"fid":"372044","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"5":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1024,"width":803,"class":"media-element file-default","data-delta":"5"}}]]

Двамата стават родители на 4 деца. Снимка: Getty Images

Сватбата на Филип и Елизабет през 1947 г. е излъчвана на живо и се следи от 200 млн. души по радиото. Първите им две деца Чарлз (роден 1948 г.) и Ан (1950 г.) се раждат преди Елизабет да наследи баща си на трона през 1952 г. След това се раждат Андрю и Едуард, а Филип става херцог на Единбург.

[[{"fid":"372043","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":996,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Принцът и кралицата на мач по крикет в Хемпшир, 1958 г. Снимка: Getty Images

След като Елизабет е коронована през 1953 г. двамата с Филип провеждат 7-месечна международна обиколка, като посещават 13 страни и преминават над 60 000 км.

Филип става квалифициран пилот през 1959 г. По официални данни по време на кралските си служби е посетил над 140 държави.

[[{"fid":"372045","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"6":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":683,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"6"}}]]

Кралската двойка присига на конни надбягвания, организирани през лятото на 2011 г. в Аскот. Снимка: Getty Images

През 1992 г. браковете на две от децата  им – Андрею и Ан - завършват с развод. В същата година първият престолонаследник Чарлс започва официална подготовка за раздялата с Даяна, която е финализирана 4 години по-късно, въпреки че Филип се опитва да разубеди двойката. Година по-късно Даяна загива в автомобилна катастрофа с приятеля си Доди Файед. Неговият баща твърди, че принц Филип е поръчал убийството им, но разследване, приключило през 2008 г., отхвърля версията за конспирация и доказва, че катастрофата е била причинена от шофьора по непредпазливост.

По време на съпружеския си живот принц Филип е отправил 5493 речи и е бил патрон на повече от 800 организации. Той официално преустанови своите кралски задължения през 2017 г. след проблеми със здравето. Оттогава до днес на няколко пъти беше приеман в болница, последно през март тази година.

[[{"fid":"372046","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"7":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":683,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"7"}}]]

На 16 март т. г. принц Филип бе изписан от болница след лечение и успешна сърдечна интервенция. Той се завърна в замъка Уиндзор, където прекара последните дни от живота си. Снимка: Getty Images

Той ще се запомни и с откритото си чувство за хумор, а сред помнените и споделяни прояви на тази типично британска черта е как през  1994 г. попита „Вие не сте ли потомци на морските пирати“ богат жител на Кайманските острови, през 2001 г. каза на 13-годишно момченце „Май си прекалено дебел, за да бъдеш космонавт“, а през 2012 г. попита кмет, който използва елетрически скутер „Успя ли да прегазиш някого?“.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ