Левоцентристката "Движение Свобода" спечели изборите в Словения

Левоцентристката Движение Свобода спечели изборите в Словения

Словенската левоцентристка партия "Движение Свобода" спечели парламентарните избори в страната. Това сочат официалните данни на централната избирателна комисия, публикувани днес след преброяване на 99,68 процента от гласовете, предаде ТАСС. 

Пет партии ще формират новия парламент на страната.  Според  данните водещата политическа сила "Движение Свобода" получава 34,54 процента от гласовете. Втора е Словенската демократическа партия на премиера Янез Янша, с 23,53 процента, а на трето - "Нова Словения - Християнска народна партия" с 6,85 процента. На четвърто място е партия "Социалдемократи" с 6,65 процента, а на пето - партия "Левица" с 4,38 процента. Останалите партии не събират 4 процента от гласовете, необходими за влизане в парламента.

Регистрираната избирателна активност на изборите е  69, 71 процента, посочва ТАСС.

Политическият новак - либералът Роберт Голоб, победи трикратния министър-председател на Словения - консерватора Янез Янша, отбелязва телевизия Франс 24 в свой коментар, цитиран от БТА.

Партията на Голоб „Движение Свобода“, създадена през януари тази година, спечели 34,5 процента от гласовете вчера, докато управлявалата досега Словенска демократическа партия на Янша получи 23,6 на сто, след преброяване на почти всички гласове в двумилионна Словения.

Опозицията обвинява Янез Янша, че откакто се върна на власт през 2020 г., опитва да подкопае демократичните институции и свободата на медиите.

"Нашата цел е постигната: победа, която ще ни позволи да върнем страната към свободата", заяви Голоб пред ликуващите си поддръжници късно в неделя.

"Хората искат промени и изразиха доверието си в нас като единствените, които могат да донесат тези промени", каза той по-рано в излъчване на живо от дома си, където е в изолация, защото е заразен с КОВИД-19.

55-годишният бивш мениджър на енергийна компания обеща да възстанови "нормалността", след като обяви изборите за "референдум за демокрацията".

Политическият анализатор Миха Ковач заяви, че гражданското общество и по-специално по-младите избиратели са се били мобилизирали. Анализаторите очакваха повишена избирателна активност и обръщане на избирателите срещу стила на Янша, отбелязва Франс 24.

"Изборите бяха вот срещу Янша", каза Миха Ковач. "Срещу Словения, поела по унгарския път, срещу нелибералната демокрация в Словения, срещу завземането на обществената телевизия от правителството, срещу контрола върху съдебната система", посочи той.

Но анализаторът предупреди, че „Движение Свобода“ няма управленски опит, въпреки че би могла да си партнира с по-опитните „Социалдемократи“ (СД), които получиха 6,7 процента от гласовете при почти изцяло преброени бюлетини.

63-годишният Янез Янша, почитател на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, водеше кампанията си с обещания за стабилност.

"Пред новото правителство стоят много предизвикателства, но по време на нашия мандат ние поставихме солидна основа“, каза Янша късно снощи.

"Лесно е да се плащат билбордове, да имаш подкрепата на всички медии и на т.нар. гражданско общество. Но след това идват тежката работа и предизвикателствата и там нищо от това не може да ти помогне", предупреди досегашният премиер.

Урош Есих - колумнист в един от водещите словенски ежедневници "Дело", заяви пред АФП преди изборите, че те представляват "точка на пречупване", в която се сблъскват "либерални и нелиберални политически сили".

Възходът на Голоб започна, когато през януари той пое малката зелена партия без места в парламента и я преименува на „Движение Свобода“. Голоб се възползва от протестите, които се развихриха след идването на власт на Янша, тъй като десетки хиляди хора редовно присъстваха на антиправителствени митинги, отбелязва Франс 24.

Имиджът на Янша беше накърнен от споровете с Брюксел заради действията му за спиране на финансирането на националната информационна агенция и за протакане на назначаването на прокурори в новата Европейска прокуратура.

Нахлуването на Русия в Украйна не заемаше централно място в предизборната кампания в Словения, въпреки че Янша беше сред първите чуждестранни лидери, които пътуваха до Киев на 15 март.

Янез Янша бе министър-председател на Словения и в периода 2004-2008 г. и 2012-2013 г. Само година след втория си премиерски мандат обаче той беше принуден да напусне поста си заради корупционен скандал. През 2014 година той бе осъден на две години затвор за взимане на два милиона евро във връзка със сделка за покупка на бронирани коли от финландската компания "Патриа" през 2006 година. Янша излежа шест месеца, докато Конституционният съд не нареди нов съдебен процес, който така и не се състоя, тъй като десетгодишният срок за давност изтече. През 2020 година Янша отново стана премиер. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ