Малта, Кипър и Испания се готвят за летния сезон, премахват ограниченията

Малта, Кипър и Испания се готвят за летния сезон, премахват ограниченията

Малта, Кипър и Испания се готвят за летния сезон, премахват ограниченията

Малта, Кипър и Испания отправят поглед към летния туристически сезон и подготвят облекчаване на covid-мерките. В Малта това ще става поетапно, но страната се готви да посрещне първите туристи още на 1 юни. Испания планира да премахне на 9 май "състоянието на тревога", а в Кипър от 10 май ще туристите ще влизат без никакви ограничения за тестове и карантини.

В Малта, където броят на заразените с коронавируса намалява, след седемседмично затваряне вчера отвориха магазините за дрехи, фризьорските салони и музеите. Средиземноморската страната се готви за активен туристически сезон, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

Премиерът Робърт Абела представи плановете за по-нататъшно либерализиране на противоепидемичните мерки от 10 май, когато ресторантите и баровете ще отворят и ще могат да работят до 17 ч. 

Малта планира изцяло да се отвори за туризъм на 1 юни и води преговори с Великобритания - откъдето посреща най-много туристи, за безпроблемно пътуване на тези, които са ваксинирани, или могат да покажат отрицателен тест за ковид, преди да се качат в самолета. Здравният министър Крис Ферне заяви, че Малта ще покаже, че е една от най-безопасните дестинации. "Половината от пълнолетното население е ваксинирано с поне една доза от ваксина", изтъкна той.

Правителството на Испания планира да отмени на 9 май "състоянието на тревога", което бе въведено на 25 октомври миналата година, по време на втората вълна на пандемията. Според министъра на здравеопазването Каролина Дариас най-вероятно до тогава епидемиологичната обстановка в страната ще бъде стабилизирана и затова няма да се наложи ново удължаване, предава БНР. 

Според Директора на Центъра за координация на здравните сигнали и извънредните ситуации (CCAES) Фернандо Симон има стабилизиране на натрупаната честота, след като в началото на миналата седмица е била 230 на 100 000 жители, а в края й е 235. Въпреки това Испания остава близо до крайното ниво на риск по този показател, затова най-разумното решение е да продължи работата на Междутериториалния съвет по здравеопазване, на който заседават заедно централното и регионалните правителства.

Премиерът Педро Санчес смята, че има достатъчно "правни инструменти" за справяне с пандемията и след края на аларменото състояние. Ако то отпадне на 9 май, вечерният час в цялата страна се премахва, както и ограниченията в мобилността. Регионалните правителства вече сами ще решават какви ограничителни мерки да прилагат на своя територия, но само с подкрепата на съда. В сила ще бъде Законът за специалните мерки в областта на общественото здраве от 1986 г., съгласно който могат да се затварят градове, но не и цели автономни региони.

От 10 май Кипър е отворен за напълно ваксинирани срещу коронавирус туристи без никакви ограничения – тестове и карантини. Облекчението важи и за българи, съобщиха от министерството на туризма. Страната ни сега е в "червената" категория и според действащия регламент пристигащите от нея трябва да направят два PCR-теста, преди полета и след кацането си в Кипър, предава БНР.

Решението засяга 65 държави, за които Кипър се отвори от 1 април. Това са всички страни-членки на ЕС и редица трети страни, класифицирани в "зелена", "оранжева" и "червена" група и за тях важат различни изисквания за Covid-тестове, но техните граждани, завършили напълно ваксинацията си с двете дози, се освобождават от тях. С новото отваряне се приемат и руски туристи, ваксинирани с руската ваксина „Спутник V”.

Пътуващите трябва да включат сертификата си за ваксинация в електронния полетен формуляр /Cyprus Flight Pass/, който те задължително попълват. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ