Международната космическа станция излезе от траекторията си след инцидент

Международната космическа станция излезе от траекторията си след инцидент

Международната космическа станция излезе от траекторията си след инцидент

Около три часа след официалното скачване на новия руски модул „Наука“ с Международната космическа станция астронавтите Олег Новитски и Пьотр Дубров се готвят да отворят люка към новия компонент на МКС. Малко по-късно обаче неочаквано двигателите на „Наука“ се запалват, а станцията временно губи това, което инженерите наричат „контрол на поведението“ и което се случва рядко, пише изданието Space.

Нарушена е траекторията на съоръжението, но никой от седемте членове на екипажа на МКС не е пострадал в резултат на инцидента. В момента там са трима души от НАСА, един от Япония, един от Европейската космическа агенция и двама от Русия.

 

 

Тази неизправност обаче накара НАСА да отложи най-малко до 3 август планираното изстрелване на новата капсула Boeing CST-100 Starliner, която днес трябваше да излети от космическия център „Кенеди“ във Флорида, припомня „Ройтерс“.

Запалването е станало докато от Москва са извършвали процедури за „преконфигурация“ след скачването, посочват от НАСА. В един момент двигателите стартират и станцията излиза от нормалното положение на полета. Така ръководителят на полета обявява аварийна ситуация. Неочакваното отклонение е засечено от автоматизирани наземни сензори.

Екипите на Земята са успели да възвърнат ориентацията на МКС до състоянието ѝ преди възникването на проблема, активирайки двигателите на друг модул. Комуникацията с екипажа е била изгубена два пъти за няколко минути. В случай на влошаване на ситуацията всички могат да избягат благодарение на пригодена за целта спасителна капсула на SpaceX.

След изстрелването на „Наука“ миналата седмица от космодрума „Байконур“ в Казахстан модулът имаше редица проблеми, които породиха безпокойство дали скачването ще протече гладко. По-рано тази седмица модулът „Пирс“ се откачи от МКС, за да освободи място за „Наука“, и бе приводнен в Тихия океан.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ