MI5 ще предупреди британските университети за опасност от интелектуални кражби
В годишния доклад за заплахите срещу Обединеното кралство началникът на контраразузнаването MI5 Кен Маккалъм ще предупреди за сериозността на опасностите, които произтичат от враждебни държави, включително Русия и Китай, пише британският вестник The Guardian. От редакцията са категорични, че призивът на Маккалъм бележи значителна промяна в приоритетите на британското контраразузнаване, което досега обръщаше непропорционално повече внимание на борбата с тероризма.
Очаква се Маккалъм да препоръча на британската общественост да „развие същата информираност и устойчивост срещу заплахите от държавите, както в продължение на много години прави с тероризма“. В същото време, въпреки че заплахите от Русия вече са „познати“ на британците от инцидента с отравянето в Солсбъри, то тези от китайски шпионаж са „по-малко видими“, отбелязва изданието, цитирано от Агенция "Фокус".
Ръководителят на контраразузнаването възнамерява да предупреди британските университети и изследователски центрове за риска да „откраднат или копират техните открития“, ако не проявят необходимата бдителност.
„Ако им дадете половин шанс, враждебните играчи ще "съкратят" годините на търпеливи британски изследвания или инвестиции. Това се случва в голям мащаб и засяга всички нас. Работните места, държавни служби и бъдещето на Обединеното кралство“, цитира изданието откъс от речта на Маккалъм.
През април MI5 съобщи, че през последните пет години обект на злонамерени действия са станали над 10 000 британци, заети в почти всички правителствени ведомства и ключови индустрии.
Маккалъм предупреди в сряда, че работещите с авангардни технологии, научни изследвания или изнасящи за определени пазари ще бъдат „по-интересни“ за чуждестранните шпиони, отколкото предполагат. „Не трябва да се страхувате, но трябва да сте нащрек“, съветва директорът на MI5.
Както отбелязва The Guardian, това бележи значителна промяна във фокуса на британското контраразузнаване. Преди малко повече от десетилетие, през 2008-2009 г., MI5 насочи само около 3% от усилията си за борба с враждебните държавни дейности. Сега обаче те са принудени да преразгледат приоритетите си, „тъй като Русия и Китай станаха много по-напористи“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.