Мобилизират швейцарската армия в помощ на медицинските работници в борбата с коронавируса

Мобилизират швейцарската армия в помощ на медицинските работници в борбата с коронавируса

Швейцарската армия, която не е била мобилизирана от Втората световна война насам, а и тогава е действала в защитен режим, е изпратена в помощ на медицинските работници на първа линия във войната на страната срещу коронавируса. Швейцария е една от малкото западни държави, където още има задължителна военна служба за мъжете, което означава, че тя разполага с голям брой потенциални войници, от които може да получи помощ.

С текстово съобщение на телефоните си бяха мобилизирани около 8000 души, като мнозина от тях дотогава са били студенти, юристи, банкери. Сега те ще разпъват палатки, ще карат линейки и ще транспортират доставки. Други 1000 са станали доброволци. От понеделник насам 90 мъже и жени от 2400-те швейцарски "сини барети" или болнични войници, помагат като местят легла, чистят и изпълняват и други задачи.

В момента в страната има близо 10 000 потвърдени случаи на коронавирус и над 100 починали. Конфедерацията граничи с Италия, която е най-поразената от вируса държава в света, и с Франция, която също е тежко засегната, информират Ройтерс и БТА.

Въпреки благосъстоянието си, първокласната здравна система и наличието на предприятие за производство на респиратори, високопоставен служител предупреди, че болниците в Швейцария скоро може да стигнат пределна точка. Една от тях, разположена близо до границата с Италия, в кантона Тичино, вече е под огромно напрежение.

Екипът в болница във френскоезичния кантон Ньошател дава дълги смени, за да се справи с притока на пациенти с коронавирус. В момента в болницата се лекуват 24 пациенти с коронавирус, а осем души от сестринския екип вече са се заразили. Триажните палатки, които още са празни, са разпънати на паркинг пред болницата. Подготвени са и допълнителни легла, които ще се ползват, когато се увеличи напливът на болни.

Швейцарската армия е прочута с изключителната си подготовка, с изграждането на противотанкови защитни валове през Втората световна война и на противоядрени бункери в планините по време на Студената война. Нейните четири болнични батальона са тренирали действия по време на природни бедствия като земетресения и епидемии, а миналата седмица преминаха експресен курс за справяне с коронавируса. Въпреки това военните казват, че е трудно да се почувстват подготвени.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ