Непредвидено се удължава престоят на българските изследователи в Антарктида

Непредвидено се удължава престоят на българските изследователи в Антарктида

Членовете на 29-ата българска антарктическа експедиция до остров Ливингстън в Антарктида не могат да се върнат в родината си. Според Българския антарктически институт в екипажа на ледоразбивача на чилийския антарктически флот, който е трябвало да достави шестима български полярни изследователи на континента, няколко души са се заразили с коронавирус и корабът не може да извърши рейса си, предава ТАСС.

"Екстремната ситуация на ледоразбивача ще принуди нашите полярни изследователи да останат в базата през предстоящата полярна нощ и антарктическа зима още около две седмици. Запасите от храна и гориво са ограничени. Българският антарктически институт е в постоянен контакт с Чилийският антарктически институт и продължава да търси възможности за възможно най-ранния транспорт на нашите полярни изследователи ", се казва в съобщението.

Поради коронавируса експедицията стигна до мястото за зимуване в края на февруари със закъснение от почти четири месеца и съставът й бе намален до шест души. Полярните изследователи бяха ангажирани с ремонтни и възстановителни работи на сгради и конструкции, повредени през дългата полярна зима, и започнаха изграждането на бъдещия лабораторен блок. Те получиха разнообразни данни от оборудване, което записва метеорологични, сеизмични, атмосферни, хидрологични и други данни за няколко месеца.

Остров Ливингстън, част от архипелага Южни Шетландски острови, е открит през 1819 г. и за първи път е кръстен „Смоленски“. Първото описание на тази земя е направено от руския мореплавател Тадеус Белингсхаузен (1778-1852). От 1988 г. българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" работи върху Ливингстън. Поради суровия местен климат, островът все още не е напълно проучен и на неговата карта остават много бели места. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ