Платформата Robinhood привлече 3,4 млрд. долара инвестиции

Платформата Robinhood привлече 3,4 млрд. долара инвестиции

Платформата Robinhood привлече 3,4 млрд. долара инвестиции

След като през миналата седмица милиони потребители на интернет форума Reddit се втурнаха да правят „залози“ на фондовите пазари – сега един от основните им инструменти – мобилното приложение за търговия на борсата Robinhood – обяви че спешно е привлякло ново финансиране, за да се справи с големия интерес. Компанията е събрала 3,4 млрд. долара  предимно от досегашните си инвеститори – фондовете Sequoia, Index Ventures, ICONIQ, NEA само в рамките на няколко дни, обяви тя в отделно съобщение.

„Ставаме свидетели как обикновените хора искат да вземат контрол над своето финансово бъдеще, много от  тях избират да инвестират чрез Robinhood. С това финансиране ще изградим и ще продължим да поддържаме услуги, които дават пряк достъп до финансовата система“, се казва в съобщение на компанията, чийто съосновател е българинът Владимир Тенев. По-рано обаче приложението получи много критики, включително и от депутати в американския парламент. Това стана след като то ограничи купуването на т. нар. меме акции – дялове на компании, които частни инвеститори от интернет форума WallStreetBets искат да подкрепят и чиято цена надуха с десетки и стотиици проценти нагоре. Също така има информация за заведени дела срещу Robinhood за пропуснати ползи именно във връзка с този случай. Преди това около 100 000 потребителя оцениха приложението с 1 от общо 5 звезди в магазина за приложения Google Play, след което обаче от Google признаха, че са изтрили негативните коментари, като се обосноваха, че те са нарушават политиката на компанията. 

Основната причина за набирането на капитала е, че компанията има нужда от повече разполагаем кеш, за да може да осчетоводява бързо големия обем сделки в клиринговите къщи. Вчера компанията обяви списък с 8 акции, чиято търговия е ограничена - например от акцията на търговеца на видео игри GameStop може да се купува само по 1 акция на ден. 

Очаква се компанията да направи първично публично предлагане през тази година.

Robinhood бе една от първите компании, които въведе търговията с акции без комисионна за купувача. Вместо това тя прави пари като продава информацията за поръчките, които нейните клиенти извършват, на големи маркетмейкъри, които целят да слеят посоката на пазарните движения.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ