Потресени и смаяни - реакциите от света след атаката на Конгреса

Потресени и смаяни - реакциите от света след атаката на Конгреса

Потресени и смаяни - реакциите от света след атаката на Конгреса

Десетки лидери осъдиха атаката от тази нощ срещу сградата на Конгреса в САЩ. Реакции имаше както от Америка, така и от Европа. Коментар направи и българският външен министър. "Насилието никога не е решение. Общественият ред трябва да бъде възстановен, така че да имаме мирно предаване на властта в САЩ" написа в профила си в Туитър Екатерина Захариева.  Въпреки безпрецедентните сблъсъци, довели до нахлуване в залите на Конгреса и блокиране на заседанията за утвърждаване на резултатите от президентските избори, Конгресът на САЩ изпълни процедурата докрай след прекъсването и евакуация и одобри избора на Джо Байдън за новия държавен глава на Америка със събрани 306 електорални гласа срещу 232 гласа в полза на действащия президент Доналд Тръмп. 

Реакциите в САЩ

Бившият президент на САЩ Барак Обама заяви, че "историята ще запомни насилието, настъпило в Капитолия, извършено от поддръжници на президента Доналд Тръмп, когото той обвини, че е предизвикал нахлуването с неговите "неоснователни лъжи".

"Историята справедливо ще си припомни насилието, случило се на Капитолийския хълм, подстрекавано от президент, който продължава да лъже без основание за резултата от легитимни избори, като момент на голям позор и срам за нацията ни. Вече два месеца политическа партия и придружаващата я медийна екосистема често не желаят да казват на своите последователи истината - че новоизбраният президент Байдън ще встъпи в длъжност на 20 януари. Техните фантастични наративи водят все по-далеч от реалността и се градят върху години на посеяни негодувания. Сега виждаме последиците, превърнати в насилствено кресчендо", каза още Обама. 

Като "безпрецедентна атака" срещу американските институции, подхранвана от "отровна политика, продължила над четири години" определи случилото се бившият президент на САЩ Бил Клинтън.

"Нападението беше подхранвано повече от четири години от отровни политики, които разпространяваха умишлена дезинформация, посяха недоверие в нашата система и изправиха американците един срещу друг. Клечката беше запалена от Доналд Тръмп и неговите най-ревностни помощници, включително много в Конгреса, за да анулират резултатите от избори, които е загубил. Изборите бяха свободни, преброяването беше честно, а резултатът е окончателен. Ние трябва да завършим мирното прехвърляне на властта, което изисква нашата Конституция", написа Клинтън в своя акаунт в Twitter, насърчавайки американците да обърнат страницата и да продължат заедно, почитайки Конституцията. 

"Това е една национална трагедия и случилото се не е показателно за това какви сме ние като нация", заяви бившият президент Джими Картър, който призова за мирно развитие на събитията. 

Бившият републикански президент на САЩ Джордж Буш-младши пък заяви, че нахлуването на привърженици на Тръмп в Конгреса в продължение на няколко часа е събитие, достойно за "една бананова република". "Потресен съм от безотговорното отношение на някои политически лидери от изборите насам и от липсата на уважение, засвидетелствана днес към нашите институции, нашите традиции и нашите сили на реда. Яростното щурмуване на Капитолия и нарушаването на процедурата, предписана от Конституцията, е извършено от хора, чиито емоции са подхранвани от лъжи и фалшиви надежди. Бунтът може сериозно да навреди на страната ни и на нашата репутация", подчерта Буш-младши. 

След щурма на Капитолия кметът на Вашингтон Мюриъл Баузър удължи извънредното положение в града с 15 дни, т.е. до 21 януари, което ще засегне и церемонията по встъпването в длъжност на новия президент Джо Байдън на 20 януари. Указът на Баузър допуска при нужда да бъде задействана помощ на федерално равнище.   

"Днес протестите срещу Първата поправка станаха насилствени. Много хора дойдоха в областта въоръжени и с цел да участват в насилие и унищожение и са участвали в насилие и унищожение. Те изстреляха химически дразнители, мятаха тухли, бутилки и използваха оръжия. Те нарушиха сигурността на Капитолия и тяхното разрушително и буйно поведение има потенциал да се разпространи отвъд Капитолия", заяви кметът на Вашингтон Мюриел Баузър

Той нарече хаоса "оскърбление не само за американската демокрация, но и за собствените ни ценности на Вашингтон". "Знам, че говоря от името на всички нас, когато казвам, че тази безпрецедентна атака срещу американската ни демокрация е подстрекавана от президента на Съединените щати и той трябва да носи отговорност", добави Баузър.

Реакциите в Европейския съюз, Европейската комисия, ООН  и НАТО

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел отбеляза, че "сцените във Вашингтон са шокиращи". "Разчитаме на САЩ, че ще позволят мирно предаване на властта на Джо Байдън", допълни той. 

Първият дипломат на Брюксел Жозеп Борел определи случилото се като "невиждан щурм по американската демокрация" и призова за уважаване на резултатите от американските президентски избори.

"Вярвам в силата на институциите и на американската демокрация. В основата им е мирното предаване на властта", припомни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Джо Байдън спечели изборите. Радвам се, че ще мога да работя с него в качеството му на бъдещ президент на САЩ", допълни тя. 

Сцените в Капитолия осъди и председателят на Европейския парламент Дейвид Сасоли. Европейският съюз прекара четири трудни години, прекарани в конфронтации с администрацията на Тръмп, а неговите висши служители многократно са заявявали, че очакват по-добри отношения при новоизбрания президент Джо Байдън.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е "натъжен от събитията в Капитолия на САЩ". "Важно е политическите лидери да внушават на своите последователи необходимостта да се въздържат от използване на насилие, както и да зачитат демократичните процеси и върховенството на закона", се казва в изявление на Гутериш.

Реакция имаше и от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който призова за уважение към резултатите от демократичните избори. 

"Няма да отстъпим пред насилието на тези няколко души, които искат да поставят под съмнение демокрацията. Когато в една от най-старите демокрации в света привърженици на един отиващ си президент оспорват с оръжия законните резултати от избори, то това е атака срещу една универсална идея", заяви френският президент Еманюел Макрон. Той заяви, че е уверен в силата на демокрацията в САЩ и добави, че случилото се във Вашингтон не е американско. Френският президент също така подчерта приятелството, което изпитва към САЩ, и подкрепата, която страната му ще му окаже. 

А италианският премиер Джузепе Конте написа в Twitter, че вярва "в надеждността и силата" на американските силови структури. "Американският конгрес удостовери победата на Джо Байдън на изборите. Очакваме с нетърпение да работим с президента Байдън и вицепрезидента Камала Харис за съвместно популяризиране на глобалната програма за растеж, устойчивост и включване", написа още Конте. 

"Позорни сцени в американския конгрес", написа в Twitter британският премиер Борис Джонсън. "Съединените щати се застъпват за демокрацията по целия свят и сега е жизненоважно да има мирно и подредено предаване на властта", добави той. 

"Тръмп и неговите поддръжници трябва най-накрая да приемат решението на американските избиратели и да спрат да потъпкват демокрацията. От възпламенителните думи произтичат насилствени действия. Презрението към демократичните институции има катастрофални последици", написа германският външен министър Хайко Маас в Twitter.

Реакциите наполитически лидери от други точки на света 

Канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че страната му е "дълбоко разтревожена и натъжена от нападенията срещу демокрацията в САЩ".

"Безредиците и протестите, които видяхме във Вашингтон, бяха ужасяващи. Те са много обезпокоителни", каза австралийският премиер Скот Морисън пред репортери, малко след като Конгресът на САЩ възобнови заседанието си късно в сряда. 

"Красотата на демокрацията?" с емоджи вдигане на рамене беше реакцията, публикувана от Башир Ахмад, личен асистент на президента на Нигерия, който е преживял няколко преврата от независимостта на страната, включително и този, воден преди десетилетия от президента Мухамаду Бухари. 

"Шокиран съм да видя новините за бунтове и насилие във Вашингтон. Редовното и мирно прехвърляне на властта трябва да продължи. Не може да се допусне демократичният процес да бъде нарушен от незаконни протести", написа в Twitter премиерът на Индия Нарендра Моди.

Президентът на Чили Себастиан Пинера и президентът на Колумбия Иван Дуке бяха сред онези в Латинска Америка, които осъдиха протестиращите, но и двамата заявиха, че са уверени, че американската демокрация и върховенството на закона ще надделеят.

Венецуела, която е под санкции на САЩ, заяви, че събитията във Вашингтон показват, че САЩ "страдат от това, което са генерирали в други страни с политиката си на агресия". Президентът на Венецуела Николас Мадуро оцеля при подкрепяните от САЩ усилия на опозицията да го свали, въпреки обвиненията в нарушаване на правата на човека, граждански вълнения и хуманитарна криза, принудила милиони да избягат от богатата на петрол държава, припомня Асошиейтед прес. 

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху нарече "срамно" нападението на Капитолия от поддръжници на американския президент Доналд Тръмп. Той заяви, че инцидентите, довели до най-малко четири смъртни случая "са срамен акт, който трябва да бъде строго осъден". 

"Русия смята вчерашните събития във Вашингтон за вътрешна работа на САЩ", заяви говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова. "Отново обръщаме внимание върху факта, че избирателната система в САЩ е архаична, тя не отговаря на съвременните демократични стандарти, създавайки възможност за многобройни нарушения, а американските медии са се превърнали в инструмент за политическа борба. Това до голяма степен стана причина за разкола в обществото, който в момента се наблюдава в САЩ. Пожелаваме на приятелския американски народ с достойнство да премине този драматичен момент от собствената си история", добави Захарова.

Източници: Асошиейтед прес, БТА, Агенция "Фокус", liberoquotidiano.it, abc.es

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ