Правителството на Канада се е опитало да се намеси в работата на правосъдието по голям корупционен скандал
Бившата министърка на правосъдието и главен прокурор на Канада Джоди Уилсън-Рейбоулд заяви вчера, че е била притискана от много хора от правителството на премиера Джъстин Трюдо да извърши недопустима намеса в разследването срещу голяма канадска инженерна компания. Тя каза, че общо 11 души, включително самият Трюдо, са се опитали да й се намесят в работата и че дори са й били отправени прикрити заплахи, предаде Асошиейтед прес.
На 7 февруари в. "Глоуб енд мейл" съобщи, че Трюдо и екипа му са оказали върху нея натиск да предотврати съдебно преследване срещу компанията Ес Ен Се-Лавален (SNC-Lavalin) във връзка с обвинения в корупция, включваща правителствени договори с Либия, съобщава БТА.
"От септември до декември 2018 г. върху мен бе оказван постоянен натиск от страна на няколко души в правителството да се намеся политически. . . и по недопустим начин, за да се стигне до извънсъдебно споразумение с Ес Ен Се-Лавален", каза вчера Уилсън-Рейбоулд на изслушване в правосъдната комисия в канадския парламент, предаде Франс прес.
Тя каза, че са й били отправяни "прикрити заплахи" и е била предупреждавана да внимава "да не влезе в сблъсък с министър-председателя" по този въпрос.
Уилсън-Рейнбоулд смята, че е била понижена в министър по въпросите на ветераните през януари именно заради отказа си да сътрудничи по случая със строителната компания. Ес Ен Се-Лавален е обвинена, че е платила подкупи в размер на 48 милиона канадски долара на либийски представителите по времето на Муамар Кадафи, в периода от 2001 до 2011 г.
Трюдо се е срещнал с Уилсън-Рейнбоулд и е поискал от нея "да помогне" със случая. Тя го посъветвала горещо да не се меси в работата й на главен прокурор, а той, по думите й, отговорил, че просто трябва да се намери решение. Трюдо казал още, че ако разследването срещу компанията продължи, ще има загуба на работни места и че тя може да премести централата си от Монреал в Лондон.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Недостигът на чипове заради ИИ удря евтините смартфони и задълбочава дигиталното разделение
Икономика |Нов компютърен чип може най-сетне да издържи на адските условия на Венера
Любопитно |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.