Санкциите удариха руската икономика, въпреки твърдения на Путин
Близо два месеца след началото на войната в Украйна Кремъл предприе безпрецедентни мерки, за да тушира икономическите санкции на Запада. Докато Русия може да претендира за някои символични победи, пълният ефект от санкциите, наложени от САЩ и Европа, започват да се усещат в реалния живот, пише АР.
Западът се стреми да прекъсне достъпа на Русия до нейните валутни резерви, да ограничи вноса на ключови технологии и да предприеме други ограничителни действия. В отговор Кремъл предприе някои драстични мерки за защита на икономиката . Те включват повишаване на лихвените проценти до 20%, въвеждане на капиталов контрол и принуждаване на руския бизнес да конвертира печалбите си в рубли.
В резултат на това стойността на рублата се възстанови след първоначален спад, а миналата седмица Централната банка обърна част от увеличението на лихвения процент. Руският президент Владимир Путин се почувства окуражен и обяви, като направи асоциация с Втората световна война, че страната е устояла на санкциите на Запада.
„Правителството обрисува картина, че нещата не са толкова лоши, колкото са в действителност“, посочва Майкъл Алексеев, професор по икономика в Университета на Индиана, който изучава руската икономика в нейния преход след разпадането на Съветския съюз. Според него по-внимателния преглед сочи друго:
Страната преживява най-тежката инфлация от две десетилетия. Държавната агенция за икономическа статистика Росстат съобщи, че инфлацията достигна 17,3% през март - най-високото ниво от 2002 г. За сравнение Международният валутен фонд очаква потребителските цени в развиващите се страни да се повишат с 8,7% тази година, спрямо 5,9% от миналата година.
Някои руски компании бяха принудени да затворят. Няколко доклада сочат, че производител на танкове спира производството поради липса на части. Американските служители посочват затварянето на АвтоВАЗ, чийто мажоритарен собственик е френският автомобилен производител Renault.
Кметът на Москва обяви, че очаква загуба на 200 000 работни места от оттеглянето на чужди компании. . Над 300 фирми излязоха от Русия, а международните вериги за доставки на практика не работят, след като логистични фирми като Maersk, UPS, DHL и други напуснаха Русия.
Русия е изправена пред историческо неизпълнение на своите облигации , което вероятно ще замрази страната от дълговите пазари за години.
Междувременно служителите на Министерството на финансите и повечето икономисти призовават за търпение. Според тях въздействието на санкциите ще отнеме месеци. Ако Русия не може да получи подходящо количества капитал, части или доставки, това ще доведе до затваряне на още предприятия и висока безработица. Пример са наказателните мерки, които бяха наложени след анексирането на Крим. Почти година след това руската икономика показа признаци на бедствие, като по-висока инфлация, спад в промишленото производство и забавяне на икономическия растеж.
Бенджамин Хилгенсток и Елина Рибакова, икономисти от Института за международни финанси, изчислиха в доклад, публикуван миналия месец, че ако Европейският съюз, Великобритания и САЩ забранят руския нефт и природен газ, руската икономика може да се свие с над 20% това година. Текущите прогнози предвиждат 15 на сто.
ЕС забрани вноса на руски въглища до август и обсъжда същото за петрола и газа, но досега не е постигнат консенсус между нейните членки. Някои европейски страни, като Германия и Унгария, разчитат на тези доставки далеч повече, отколкото Великобритания и САЩ, които забраниха или постепенно премахват руския петрол. Междувременно Русия получава 850 милиона долара на ден от Европа за своите петрол и газ.
САЩ и Европа, твърдят, че наказателните мерки ще засегнат преди всичко способността на Москва да води война и ще нанесат финансов удар върху високите ешелони на властта, но не и обикновените руснаци. Само че те вече усещат натиска от поскъпването на живота. Жителите на едно от предградията на Москва се оплакаха, че 19-литрови кани с питейна вода, които поръчват, вече са с 35% по-скъпи. Цената на захарта е нараснала със 77%, а на някои зеленчуци – от 30 до 50 на сто. Местни новинарски сайтове в различни региони съобщават за множество затворени магазини.
Кремъл и неговите съюзници в социалните медии многократно посочват възстановяването на руската рубла като знак, че западните санкции не работят. Рублата падна до около 150 за долар в първите дни на войната, но се възстанови до около 80 за долар, приблизително на нивото отпреди началото на военните действия. Според Россат има забавяне на инфлацията, но това не е изненадващо, след като Централната банка се намеси и удвои референтния лихвен процент.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.