Северна Корея и САЩ си размениха заплахи за ядрени удари

ЕС

Само няколко месеца делят Северна Корея от способността да удари САЩ с ядрено оръжие, заяви представителят на САЩ по въпросите на разоръжаването Робърт Уд, цитиран от агенция „Ройтерс“.

„Северна Корея ускори провокативния си план за придобиване на ядрени оръжия и ракетни възможности, като не веднъж заплаши, че ще ги използва срещу САЩ и нашите съюзници в региона“, заяви Уд на Конференцията по разоръжаването под егидата на ООН в Женева.

Новата ядрена доктрина на САЩ, която бе обявена миналата седмица, „затвърждава американската позиция, че незаконната ядрена програма на Корейската народнодемократична република (КНДР) трябва да бъде напълно и необратимо елиминирана, което да доведе до денуклеризация на Корейския полуостров“, добави посланикът.  

„Тяхната „очарователна офанзива“ честно казано не заблуждава никого“, каза Уд на срещата, като допълни, че Китай и Русия също раширяват ядрените си възможности.

„Русия, Китай и Северна Корея увеличават ядрените си запаси, поставяйки по-голямо акцент върху ядрените оръжия в своите стратегии за сигурност и в някои случаи продължават разработването на нови ядрени способности, с които застрашават други мирни държави“, заяви още Уд.

„Няма да си заровим главата в пясък и ще отговорим на тези предизвикателства“, каза той по-късно пред репортери.

Севернокорейският представител на срещата Джу Йон-чхол от своята страна обвини САЩ, че опитват да ескалират напрежението като разполагат големи ядрени запаси и самолетоносачи в близост до полуострова, подготвяйки почвата за изпреварващ удар срещу Пхенян.

„С оглед на характера и мащаба на американските военни подкрепления, те вероятно имат за цел извършване на изпреварващ удар срещу КНДР“, заяви Йон-чхол.

„Американските официални лица, включително министърът на отбраната и директорът на ЦРУ, многократно говориха за ядрената заплаха от КНДР, за да оправдаят стремежа си към военно решение и новата концепция за „разкървавен нос“, която представлява ограничен изпреварващ удар срещу КНДР.“, добави той.

Севернокорейският представител заяви още, че доктрината „Америка на първо място“ на президента Доналд Тръмп и американското ядрено превъзходство ще заплашат световния мир и сигурност и ще „доведат до надпревара в ядреното въоръжаване, която може да завърши с ужасна световна катастрофа.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Типовете поведение, които отличават ориентираните към човека лидери от всички останали
Само няколко седмици без месо и млечни продукти могат да променят химията на тялото
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света