Шри Ланка спира да обслужва дълга си

Шри Ланка спира да обслужва дълга си

Правителството на Шри Ланка обяви, че временно спира да обслужва външния си дълг на фона на най-тежката икономическа криза за последните 70 години, в която островната държава изпадна. Официални лица в Коломбо заявяват пред ВВС, че страната не може да се справи с последствията от пандемията, инфлацията и войната в Украйна.

От няколко седмици островът е разтърсван от масови протести, провокирани от недостига на храна, галопиращи цени и прекъсването на електрозахранването. През следващата седмица правителството на  Махинда Раджапакса започва преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за преструктуриране на дълга и нова спасителен план, който да изправи икономиката на крака.  

След обявяване на независимостта си от Обединеното кралство през 1948 г. страната в Индийския океан се ползва с безупречен авторитет по отношение на обслужването на дълга си. "Последните събития обаче... подкопаха фискалната позиция на Шри Ланка и продължаването на нормалното обслужване на задълженията по външния публичен дълг стана невъзможно", се казва в изявление на Финансовото министерство, цитирано от ВВС.

S&P Global Ratings заяви, че „няма какво да каже на този етап”, Moody's и Fitch Ratings – също нямат засега коментар.  Лакшини Фернандо от Asia Securities – водещ инвестиционен посредник в страната, приветства позицията на официалните власти в Шри Ланка и го окачестви като „по-добрият вариант в сравнение с твърдо неизпълнение". „Очакваме текущият кредитен рейтинг на Шри Ланка да бъде понижен до „селективно неизпълнение“ или „ограничено неизпълнение“ след съобщението“, уточни анализаторът.

По данни инвестиционната компания Шри Ланка има 78 млн. долара (60 млн. британски лири) плащания по международни държавни облигации, дължими следващата седмица. В края на март валутните резерви на страната възлизаха на 1,93 млрд. долара. Въпреки това има около 4 млрд. долара плащания по външния дълг тази година. Преди седмица бе назначен нов ръководител на Централната банка, чийто първи ход бе почти да удвои основния лихвен процент, за да помогне за справяне с растящите цени и недостига на стоки от първа необходимост.

Гражданите на Шри Ланка са изправени пред недостиг и растяща инфлация, след като страната рязко девалвира валутата си миналия месец преди преговорите с МВФ за спасителен план. Демонстранти излязоха по улиците на столицата Коломбо, което принуди президента Готабая Раджапакса, който е брат на премиера, да обяви извънредно положение в страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ